Czytam, słucham, oglądam

"Dla komfortu i młodości umysłu"

Seniorpedia

tagi:
anty aging
spowalnianie starzenia
uważność tu i teraz
koncentracja
integracja międzypokoleniowa
ćwiczenie uważności
koncentracja
kluby
klub pomocników
depresja
cele życiowe

Dla komfortu i młodości umysłu.

 

Odpowiednia aktywność fizyczna, społeczna i umysłowa, dieta oraz troska o zdrowie spowalniają postępowanie procesów starzenia się. Co to oznacza w praktyce? Zalecenia, które warto poznać i wprowadzić w życie jak najszybciej.

 

 

 

 

Seniorpedia i kontakty społeczne dla jakości życia.

 

Aby poznawać nowe osoby wykorzystaj klub założony na seniorpedia. Bądź otwarty na nowe znajomości. Warto poznać sąsiadów nawet inicjując z nimi rozmowę bo nigdy nie wiadomo, kiedy możecie potrzebować wzajemnego wsparcia i pomocy.

 

Zostań wolontariuszem w Twojej społeczności. Sprawdź jak działa nasza pomoc wzajemna. Weź udział w działaniach, które łączą zaangażowanie społeczne z aktywnością umysłową lub fizyczną. Zachęcaj i motywuj innych w osiąganiu celów zdrowotnych. 

Przeczytaj co jak wiele dobrego niesie wolontariat.Spędzaj czas z młodszymi ludźmi – możecie tworzyć symbiozę pokoleń. Ty dasz wiedzę i doświadczenie, młody człowiek witalność i siłę.

 

Dołącz do zajęć w Twojej okolicy prowadzonych dla osób, które ukończyły 60 lat. Uczestnicz w grach zespołowych, szachach, wspólnym przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, śpiewaniu w chórze czy aktywnościach fizycznych lub po prostu tańcz. Jeżeli nie znasz miejsc w Twojej okolicy, w których możesz spotykać Twoich rówieśników napisz do nas podając swój kod zamieszkania. Pomożemy w szukaniu lub zaproponujemy Ci klub seniorpedia bliski Twoich zainteresowań.

 

Jeżeli na naszej stronie nie ma klubu, który Ciebie zainteresuje załóż własny lub napisz do nas biuro@seniorpedia.pl podając swój kod adresu zamieszkania. Odeślemy Ci listę lokalnych aktywności.

 

 

Aktywności dla komfortu umysłu.

 

 

Poznawaj nowe technologie - komputery i internet dają wiele możliwości. Proś młodych ludzi o pomoc w poznawaniu technologii.

 

Odkryj w sobie kreatywność zapisz się na zajęcia plastyczne lub samodzielnie rysuj, maluj, wykonuj rzeźby z gliny. Ucz się nowych rzeczy, które Ciebie interesują, to zdrowe wyzwanie dla umysłu. Możesz to być język obcy, taniec, śpiew, gra na instrumencie, Tai Chi. Możesz zostać studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub ukończyć kurs. Możesz sam podzielić się wiedzą z innymi organizując wydarzenia na żywo na seniorpedia.

 

Rób rzeczy, które staną się dla Ciebie powodem do uznania ich za osobiste osiągnięcia. Każdego dnia rób jedną rzecz, która sprawia, że się uśmiechasz. Przygotuj listę dobrych uczynków i losuj każdego dnia jeden do wykonania. Śmiej się głośno i dziel się z innymi tym, co masz.

 

 

Pielęgnowanie codziennych przyjemności.

 

Rób nowe rzeczy wyłącznie po to aby sprawić sobie przyjemność. Staraj się odwiedzać co tydzień jedno nowe miejsce. Odkrywaj smaki nowych potraw, poznawaj nowe przepisy, zwłaszcza dotyczące zdrowej diety, podejmuj nowe wyzwania i aktywności. Poznasz w ten sposób te, które są zabawne, stanowią wyzwanie, umieszczają twoją świadomość w chwili obecnej, lub które po prostu bardzo lubisz.

 

Bądź pozytywnie nastawiony do życia. Pomoże Ci w tym prowadzenie notatnika wdzięczności, w którym zapiszesz każdego dnia wydarzenia, jedno wydarzenie za które jesteś wdzięczny. Wyświetlaj zdjęcia rodziny, przyjaciół lub ulubionych miejsc, aby przypominać sobie o tym co dobrego spotyka Ciebie w życiu.

 

Nie noś w sobie urazy. Nie pomożesz tym sobie ani nikogo nie ukarzesz. Ale też bądź łaskawy dla siebie i innych oraz pomocny.

 

Pamiętaj, aby znaleźć czas na uważność tu i teraz i oddychać. Każdego dnia praktykuj modlitwę, kontemplację, medytację lub relaksację.

 

 

Korzystanie z kontaktu z naturą

 

Spędzaj czas na łonie natury, poszukuj szlaków Zdrowiej z naturą, naucz się samodzielnie korzystać z leczniczej mocy przyrody. Możesz pójść do lasu lub parku, ale też prowadzenie ogrodu czyli hotriterapia a nawet pielęgnacja kwiatów na balkonie zapewnią Ci relaks i odpoczynek a może nawet poprawią stan zdrowia.

 

 

Troska o odpowiednią ilość dobrej jakości snu.

 

Dbaj o odpowiednia ilość snu i jego jakość. Od nich zależą samopoczucie i stan zdrowia. Jeśli nie śpisz dobrze poproś o pomoc lekarza, wyklucz depresję, niewłaściwe nawyki, bezdech senny.

 

 

Obserwowanie własnych emocji i stanu umysłu.

 

Staraj się „mniej stresować”, ale jeśli cierpisz na stany lękowe, jesteś smutny, masz uczucie depresji poproś o pomoc lekarza lub psychologa. Pomyśl o „sensie życia”. Jeśli nie jesteś jego pewien, porozmawiaj o tym z kimś, komu ufasz.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )

Powiązane