Czytam, słucham, oglądam

"Przygotowanie do emerytury"

Seniorpedia

tagi:
cyfryzacja życia
wolontariat seniorów
cele życiowe
klub wolontariat
podróże
tu i teraz
klub zainteresowań
klub pomocy wzajemnej
klub pomocników

Przygotowanie do emerytury.

 

Przejściu na emeryturę towarzyszy pojawienie się dużej ilości wolnego czasu i mniej obowiązków. Jedną z możliwości jego zagospodarowania jest rozwijanie zainteresowań, które przynoszą radość i satysfakcję. Może to być hobby, odkrywanie pasji, aktywność fizyczna czy społeczna oraz wolontariat senioralny, wykorzystujący bogate doświadczenie osób w starszym wieku. Warto szukać takich aktywności, które będziemy realizować w kręgu znajomych nie związanych z życiem zawodowym.

Do przejścia na emeryturę można się przygotować. Poniżej kilka porad, których połączenie z dbaniem o siebie oraz realizacją swoich pragnień mogą skutkować odnalezieniem nowych wyzwań dnia codziennego.

 

 

Możesz zastąpić pracę zawodową

 

Zamiast pracy zawodowej

 

Aby oswoić się z myślą o emeryturze warto porozmawiać z pracodawcą o możliwości stopniowego skracania godzin pracy. Dzięki temu przejście na emeryturę będzie płynniejsze i pozwoli na stopniowe wypełnianie wolnego czasu swoimi ulubionymi zajęciami.

 

Wdrażanie nowego rytmu dnia nie oznacza braku planu dnia: Wprawdzie sposób planowania codziennych zajęć ulega zmianie co pozwala zredukować stres i napięcia spowodowane natłokiem obowiązków, ale warto zachować coś z dotychczasowego planu dnia zastępując zajęcia zawodowe swoimi pasjami lub regularnymi spotkaniami z rodziną i znajomymi.

 

Wraz z wiekiem przychodzą nowe priorytety. To z pewnością kwestie zdrowotne, szczególnie zachowanie kondycji fizycznej i intelektualnej oraz samoobserwacja, samobadanie i nie lekceważenie niepokojących sygnałów, które daje ciało.

 

Emerytura to czas na kształtowanie relacji społecznych, spotkania z ludźmi, na których nam najbardziej zależy, ale tez na nowe znajomości, których nawiązanie ułatwiają Uniwersytety Trzeciego Wieku, Koła Gospodyń Wiejskich czy Kluby Seniora. Można tam spotkać nowych ciekawych znajomych podobnie i pogodnie podchodzących do życia.

 

Emerytura może okazać się czasem na realizację młodzieńczych marzeń i aspiracji. Warto sięgnąć po wspomnienia i będąc na emeryturze spróbować zrealizować niespełnione wcześniej postanowienia.

 

A może wolontariat pracowniczy?

 

W przypadku gdy dotychczasowa praca dawała wyjątkowo dużo radości, a zdobyta wiedza może przysłużyć się następnym pokoleniom, na dalsze dzielenie się nią pozwala wolontariat senioralny, szczególnie wolontariat pracowniczy. W Polsce jest jeszcze mało znany, ale cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Cenny bagaż doświadczeń zawodowych dla wielu przedsiębiorstw stanowi szczególny kapitał: wiedzy, umiejętności i branżowych sztuczek. W ramach tej formy zaangażowania społecznego emerytowani specjaliści przez kilka godzin w tygodniu wspierają przedsiębiorstwa i organizacje w konkretnych zadaniach. Firmy i instytucje publiczne często zwracają się o pomoc do nestorów branży, gdy zachodzi potrzeba restrukturyzacji.

 

W Polsce ta forma zaangażowania wciąż nie jest bardzo rozpowszechniona. Jedną z pierwszych inicjatyw wolontariatu pracowniczego dla seniorów był program aktywizacji emerytów realizowany przez City Bank Handlowy w 2011 roku[9]. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie i coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z niewykorzystanego kapitału społecznego osób starszych.

 


Źródło

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/aktywnosc-fizyczna-seniorow

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )

Powiązane