Czytam, słucham, oglądam

"Wirus komputerowy i sposoby ochrony."

Seniorpedia

tagi:
cyfryzacja życia
cyberprzestępczość
cyberbezpieczeństwo

Wirusy komputerowe i sposoby ochrony przed nimi.

 

Wirus komputerowy posiada zdolność powielania się, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Zajmuje system operacyjny, aplikacje i tożsamość użytkownika. Posiadanie wirusa ma wiele negatywnych następstw od zaprzestania działania urządzenia, po przenoszenie wirusa na inne urządzenia i innych użytkowników.

System operacyjny ma za zadanie zarządzać oprogramowaniem komputera. Aplikacje, czyli oprogramowanie oferujące interakcję człowieka z komputerem to na przykład programy biurowe, finansowo-księgowe, obsługujące multimedia. Tożsamość użytkownika komputera to dane przyporządkowane do osoby posiadającej konto z indentyfikatorem i hasłem uwierzytelniającym. Czyli są to osoby logującej się w celu uzyskania dostępu np. do komputera, systemu komputerowego, poczty elektronicznej czy sieci WiFi.

 

W tym artykule dowiesz się:

Czym jest wirus komputerowy?

Maile zwierające wirusy.

Oprogramowanie ochronne i aktualizacje.

 

 Czym jest wirus komputerowy?

 

Wirus komputerowy to samokopiujące się złośliwe oprogramowanie, które rozprzestrzenia się dodając swoje wierne lub zmienione kopie bez zgody użytkownika do zainstalowanych na komputerze programów i plików lub zajmując miejsce na dysku. „Zainfekowanie” urządzenie umożliwia nieupoważnionym dostęp do prywatnych danych lub ich zniszczenie, może wyświetlać polityczne albo humorystycznych treści na ekranie komputera, może szpiegować poprzez spamowanie kontaktów, zapisywanie naciśnięć buttonów.

 

Mimo, że zajmuje to trochę czasu warto tworzyć kopie zapasowe danych na twoim komputerze ponieważ gdy wirus cię zaatakuje, możesz stracić wszystko.

 

Aby się zabezpieczyć przed wirusami skanuj zawartość komputera regularnie aktualizowanymi programami antywirusowymi. Aby unikać ściągnięcia wirusów pobieraj aplikacje i programy pochodzące tylko z zaufanych źródeł.

 

Maile zwierające wirusy.

 

Nie otwieraj załączników ani linków w mailach podejrzanych, pochodzących od nieznanych osób lub takich, od których nie spodziewasz się wiadomości. Najlepiej je usuń. Bądź ostrożny także gdy odbierzesz telefon od nieznajomego z prośbą o wejście na stronę www lub ściągnięcie pliku z przesłanego w mailu linku jest to prawdopodobnie próba uzyskania dostępu do Twoich danych, po prostu się rozłącz.

 

Tutaj przykład maila podszywającego się pod system płatności PayPal. Nadany z konta o adresie PayPal<tickets44210651@intl.paypal.com>. Zwróć uwagę na błędy pisowni i stylistyki zawarte w treści maila. Kliknięcie na Anuluj płatność spowoduje zainstalowanie wirusa.

 

Dzień dobry.

Wykryliśmy podejrzaną aktywność na Twoim koncie,

Ta czynność dotyczy depozytu dla firmy hazardowej online za pomocą karty połączonej z kontem

Musieliśmy tymczasowo zawiesić żądanie płatności w celu dalszego zbadania i dodać 48- godzinne zawieszenie do tej płatności

Jeśli byłeś właścicielem tego żądania płatności, nie rób nic i zignoruj tę wiadomość

Potwierdzimy transakcje w portfelu hazardowym i nie powinieneś się tym martwić

Jeśli nie wykonaj następujące kroki aby anulować transakcje i natychmiast zażądać zwrotu pieniędzy

Uwaga na twój numer telefonu wyślemy automatyczna krotką wiadomość z kodem anulowania

Ten kod kończy proces anulowania podejrzanej płatności

Bez kodu nie ukończysz procesu anulowania

Jeśli chcesz anulować tę płatność kliknij poniższy link aby zwrocic pieniądze

ANULUJ PŁATNOŚĆ

Ostrzeżenie ta wiadomość email jest generowana automatycznie i nie jest używana do komunikacji między klientem a PayPal

Dziękuję za zrozumienie

Szczerze

 

 

Oprogramowanie ochronne i aktualizacje.

 

Oprogramowanie antywirusowe jest już zainstalowane od nowości na niektórych komputerach, ale zwykle w wersji próbnej, więc musisz się upewnić, że je masz, aktualizować je oraz skanować nim zawartość komputera tym częściej im częściej używasz internetu. Program może wykryć zagrożenie, którego ani Ty ani Twój komputer nie wykrylibyście bez niego a szkody mogłyby być ogromne.

 

Bardziej dbamy o zewnętrzne części naszych telefonów, tabletów albo komputerów niż o to co jest w ich wnętrzu. A tam znajdują się prywatne informacje, zdjęcia, informacje bankowe oraz inne dane. Abyś się nie załamał kiedy je utracisz albo gdy dostaną się w niepowołane ręce wprowadź zasady bezpieczeństwa.

 

Firewall to bariera pomiędzy źródłem internetu a komputerem rozpoznająca czy coś pochodzi z zaufanego czy z nie zaufanego źródła i w ten sposób chroniąca urządzenie przed hakerami.

 

Internet to na szczęście nie same zagrożenia. To także wielka wygoda i możliwość szybkiej komunikacji z osobami na całym świecie dzięki posiadaniu adresu mailowego.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )