Czytam, słucham, oglądam
Choroby skóry późnej dorosłości . cz 1
Czas rysuje na naszej skórze różne ślady. Niektóre z nich to zmarszczki inne to zmiany wynikające z fotostarzenia się skóry, chorób wewnętrznych, urazów, narażania skóry na oddziaływanie substancji i czynników ją uszkadzających. Warto dowiedzieć się więcej i obserwować skórę aby w porę wprowadzić leczenie farmakologiczne lub zabiegowe.
Plamy soczewicowate starcze (Lentigo senilis).
Należą do zmian barwnikowych naskórkowych. Są dobrze odgraniczone od otoczenia, barwy brunatnej. Pojawiają się w wyniku przewlekłego działania promieni UV na skórę, szczególnie u osób o jasnej karnacji. Najczęściej są liczne i występują na dłoniach, przedramionach i twarzy, czyli na odsłoniętych częściach ciała. W porze letniej ciemnieją.
Naczyniaki starcze (Angioma senile).
Czyli naczyniaki rubinowowczerwo, są zlokalizowane głównie na tułowiu. Są to czerwone grudki powstałe w wyniku nadmiernej proliferacji naczyń krwionośnych. Zazwyczaj pojawiają się po 40 roku życia. Uszkodzenie zmiany może powodować krwawienie.
Rogowacenie słoneczne (Keratosis actinica).
Hiperkeratotyczne nawarstwienia przylegające do skóry. Pojawiające się na skórze osób starszych, głównie w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Pojawia się przede wszystkim na twarzy i na okolicach odsłoniętych. Zmiany mają nierówną, lekko wyniosłą, suchą powierzchnię, w kolorze żółtobrunatnym. Zmiany mogą przeistaczać się w raki podstawno- bądź kolczystokomórkowe.
Zakażenia drożdżakowe.
Zmiany zapalne skóry, paznokci i błon śluzowych. Do zakażenia saprofityczną florą drożdżaków dochodzi zazwyczaj podczas cukrzycy, otyłości, obniżenia odporności, zażywania leków immunosupresyjnych lub kortykosterydów.
Stopa cukrzycowa.
Powstaje w wyniku zaburzenia krążenia obwodowego w przebiegu cukrzycy. Z tego powodu proces gojenia ran ulega wydłużeniu. Na urazy najbardziej narażone są stopy diabetyków. Początkowo pojawiają się dolegliwości związane z bólem, drętwieniem i kurczami mięśniowymi.
Stopa cukrzycowa to ogół zmian patologicznych, będących wynikiem angiopatii i neuropatii, które prowadzą do infekcji bakteryjnych lub drożdżakowych, owrzodzeń, destrukcji tkanek o różnym stopniu zaawansowania. Wyróżnia się trzy rodzaje schorzenia. Stopa cukrzycowa niedokrwienna, inaczej chirurgiczna, rozwija się na podłożu zmian zwyrodnieniowych naczyń krwionośnych. Charakteryzuje się ona utratą owłosienia oraz hiperkeratozą płytek paznokciowych. Stopa jest zimna, blada lub sina, ma lśniącą, napiętą i suchą skórę. Choremu często towarzyszą silne bóle nóg. Nieprawidłowa pielęgnacja stopy chirurgicznej bardzo często kończy się amputacją, choć ten typ schorzenia występuje stosunkowo rzadko. Drugim rodzajem jest stopa cukrzycowa neuropatyczna - jest następstwem zaburzenia unerwienia stopy, co objawia się upośledzeniem lub całkowitą utratą czucia, co może doprowadzić do niekontrolowanych uszkodzeń mechanicznych lub termicznych. Schorzenie to sprzyja deformacjom stopy. Trzeci rodzaj to stopa cukrzycowa mieszana – łączy w sobie dwa powyższe rodzaje stopy cukrzycowej.
Źródło:
- Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. Warszawa 2002, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. V:83, 369-99.
- Laszczak A, Szmaj E. Skóra i jej przydatki jako lustrzane odbicie chorób wewnętrznych organizmu. Pol J Cosmetol 2015;18(1):55-61.
- Kamińska-Winciorek G i wsp. Diagnostyka obrazowa złośliwej plamy soczewicowatej w obrębie wolnego płatka małżowiny usznej. Forum Dermatologicum 2018, tom 4, nr 2, 81–83
- Rogowacenie słoneczne. . Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. Warszawa 2002, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. V:377
- Czerniak złośliwy. Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. Warszawa 2002, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. V:399
- .Nowicka D. Dermatologia. Ilustrowany podręcznik dla kosmetologów. Wrocław 2017, wyd II: 125
- Zakażenia drożdżakowe. Żródło: Nowicka D. Dermatologia. Ilustrowany podręcznik dla kosmetologów. Wrocław 2017, wyd II: 47
- Stopa cukrzycowa. Rosiński G.: Leczenie zespołu stopy cukrzycowej (ZSC). Przew Lek 2005; 3, 58 – 64