Czytam, słucham, oglądam

"Pielęgnacja skóry pod maseczką"

ConsensusMED


Pielęgnacja skóry pod maseczką.

 

Niestety, choć do niedawna zagadnienie mogło wydawać się abstrakcyjne, pielęgnacja skóry pod maseczką ma obecnie bardzo duże znaczenie. Maseczka tworzy specyficzny mikroklimat, ułatwiający rozwój drobnoustrojów na powierzchni skóry. Zazwyczaj w wyniku noszenia maseczki pojawiają się stany zapalne przypominające trądzik, podrażnienie skóry, spierzchnięcie, otarcie naskórka czy nawet alergia.

Na pewno pomoże codzienna zmiana maseczek jednorazowych lub codzienne pranie maseczek wielokrotnego użytku, najlepiej w temperaturze 60 -90 stopni z dodatkiem detergentów.

 

 

Sposoby pielęgnacji skóry pod maseczką:

 

Oczyszczanie skóry.

Stosowanie emolientów.

Przyjmowanie przeciwutleniaczy.

Wykonywanie peelingów i maseczek.

Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych.

 

Oczyszczanie skóry.

 

Oczyszczanie skóry powinno być przeprowadzane zarówno rano, jak i po przyjściu do domu i składać się z demakijażu oraz dwuetapowego oczyszczania o którym możesz więcej przeczytać w artykule Pielęgnacja skóry.

 

Stosowanie emolientów.

 

Stosowanie emolientów w przypadku alergii skórnej, otarć naskórka, czy spierzchniętej skóry odbuduje jej barierę ochronną, zadziała kojąco i regenerująco. Jeśli dodatkowo pojawia się problem zmian zapalnych wybierz emolienty zawierające w składzie ksylitol i beta-glukan. Ksylitol redukuje biofilm bakteryjny powstający na skórze, zmniejszając tym samym występowanie zmian zapalnych. Beta glukan z kolei stymuluje odpowiedź immunologiczną skóry, przyśpiesza regenerację, zmniejsza suchość i zaczerwienienie, ogranicza złuszczanie się naskórka, poprawia nawilżenie skóry i jej elastyczność.

 

Przyjmowanie przeciwutleniaczy.

 

Przeciwutleniacze, które można dostarczać w diecie oraz w preparatach pielęgnacyjnych ograniczają utlenianie się kwasów tłuszczowych na powierzchni skóry zmniejszając tym samym ilość ”pożywienia” dla bakterii bytujących na skórze. Do antyoksydantów należą m.in. witaminy A, C, E, koenzym Q10, kwas ferulowy, resweratrol, cynk, flawonoidy, antocyjany.

 

Wykonywanie peelingów i maseczek.

 

 

Peelingi i maski przywracają skórze miękkość i prawidłowy poziom nawilżenia. Wskazane są peelingi enzymatyczne lub pudry eksfoliujące, maski w płacie, bądź kremie.

 

Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych.

 

Warto używać kosmetyków zawierających w swoim składzie masło shea, alantoinę, aloes, pantenol, witaminę C, kwas ferulowy, olej macadamia a unikać kosmetyków na bazie alkoholu, który dodatkowo podrażnia i wysusza skórę. Kosmetyki kolorowe, mogą „zatykać” pory skóry ułatwiając rozwój bakterii dlatego warto zastanowić się nad rezygnacja ze stosowania fluidów. Raz w tygodniu należy dokładnie oczyścić i odkazić akcesoria stosowane do nakładania makijażu.

 

Źródła:

  1. https://www.sesderma.pl/blog/post/jak-pielegnowac-skore-przy-noszeniu-maseczki [dostęp:18/11/2020]
  2. Dąbrowska D i wsp. Rola substancji łagodzących w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry w trakcie i po radioterapii. Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, Poznań 2017: 73-78
  3. Welz-Kubiak K, Reich A. Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry. Forum Dermatologicum 2016, 2(1): 20–23

 

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

ConsensusMED