Czytam, słucham, oglądam

"Makijaż po 60 roku życia"

ConsensusMED

tagi:
anty aging
spowalnianie starzenia
wygładzanie zmarszczek
makijaż

Makijaż po 60 roku życia.

 

Makijaż u osób starszych może przysporzyć problemów ze względu na wiotkość skóry, zmarszczki, przebarwienia, teleangiektazje, opadające powieki. Do aplikacji makijażu potrzebne będą pędzle i gąbeczki.

 

W tym artykule dowiesz się jak wykonać makijaż 60plus.

 

Pełen makijaż

Makijaż oczu i brwi.

Nakładanie podkładu.

Korektor pod oczy, brązer, rozświetlacz i róż.

Tusz do rzęs i kredka do ust.

Skrócona wersja makijażu dziennego

 

Pełen makijaż

 

Aby pozbyć się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum, nadać skórze gładkości co przyczynia się do przedłużonej trwałości makijażu wykonuje się dwuetapowe oczyszczanie twarzy wykonuje się.

 

Prawidłowe nawilżanie przy użyciu esencji, serum, kremu na dzień przedłuża trwałość makijażu, poprawia jego estetykę, zmniejsza widoczność zmarszczek, niweluje nieestetyczne złuszczanie naskórka.

 

Baza pod makijaż nie jest obowiązkowym elementem makijażu twarzy, niemniej znacznie przedłuża jego trwałość i daje efekt wygładzonej skóry. Baza na powieki zapewnia estetyczny wygląd makijażu i jego trwałość oraz nie gromadzenie się cieni w załamaniach skóry.

 

Makijaż oczu i brwi.

 

 

Cienie do powiek pozwalają „wymodelować oko”, podkreślić kolor oczu, wydobyć głębię spojrzenia. To jeden z najważniejszych elementów makijażu. Podstawą jest cień bazowy w odcieniu kremowym lub białym, który aplikujemy na całą powiekę, pędzelkiem średniej wielkości. Unikamy cieni błyszczących i brokatowych, wyjątkiem jest wewnętrzny kącik oka, gdzie aplikujemy niewielką ilość cienia błyszczącego, w odcieniu kości słoniowej, aby nadać spojrzeniu blasku. Nakładamy cień matowy, najlepiej w odcieniach beży/brązów na całą powiekę ruchomą, do zagłębienia powieki. Nieco ciemniejszym cieniem zaznaczamy zewnętrzny kącik oka, wyciągając go nieco ku górze. Cienie powinny być dokładnie roztarte, tak aby nie tworzyły wyraźnej granicy. Pomoże w tym pędzel lub opuszki palców.

 

Za pomocą czarnej kredki lub eyelinera rysujemy cienką kreskę wzdłuż linii rzęs, aby optycznie je zagęścić. Warto kreskę przeciągnąć tak aby uzyskać efekt otwartego, dużego oka. Jeśli nie mamy precyzji w rysowaniu kreski, warto namalować ją miękką kredką i delikatnie rozetrzeć uzyskując efekt smoky eye.

 

Dolną powiekę delikatnie podkreślamy czarna kredką lub ciemno brązowym cieniem do powiek.

Za pomocą bawełnianego patyczka i płynu micelarnego pozbywamy się resztek cieni do powiek, które osypały się pod okiem.

 

Makijaż brwi jest niezwykle ważnym elementem wyglądu twarzy. Należy pamiętać, aby brwi nie były ani za ciemne ani za jasne. Nie mogą być za cienkie – gdyż postarzają twarz ani za grube – gdyż nadają twarzy groteskowy wygląd. Aby uzyskać naturalny wygląd brwi najlepiej udać się do kosmetologa, który wykona hennę i wystylizuje brwi, a także nauczy jak subtelnie je podkreślić. Do malowania brwi najlepiej użyć cieni lub pomady specjalnie do tego przeznaczonej.

 

Nakładanie podkładu.

 

Podkład nadaje twarzy jednolitego koloru. Ze względu na suchość skóry oraz pojawiające się wraz z wiekiem przebarwienia, podkład powinien być oznaczony jako ten, przeznaczony do skóry dojrzałej. Nie może być zbyt ciężki gdyż podkreśli zmarszczki. Całkiem dobrym rozwiązaniem są oryginalne, koreańskie kremy BB o lekkiej konsystencji i dobrym kryciu. Ich wadą są dość jasne odcienie, które nie każdej cerze przypadną do gustu. W makijażu twarzy panuje zasada, że lepiej wybrać podkład o ton jaśniejszy niż o pół tonu ciemniejszy. Mniej popularnym, lecz bardzo istotnym elementem przy wyborze fluidu jest ton i jego kolorystyka. Rozróżniamy tony ciepłe i zimne w kolorystyce różowej bądź żółtej. Dobór odpowiedniego produktu może być nieco problematyczny, dlatego warto skorzystać z rady eksperta.

 

Podkład nakładamy lekko zwilżonym spłaszczonym pędzlem lub gąbeczką, lekko go wklepując.

 

 

Korektor pod oczy, brązer, rozświetlacz i róż.

 

 

Korektor pod oczy aby zniwelować cienie pod oczami. Aby nie podkreślić nim zmarszczeki powinien być lekki i delikatnie kryjący. Kiedy skóra wokół oczu jest grubsza i mniej zasiniona, warto pomiąć ten krok.

 

Brązer nie jest najważniejszym elementem makijażu, ale kosmetyk ten jest w stanie nadać twarzy młodszy wygląd, wyszczuplić ją optycznie, uzyskać pożądany kształt. Nakładając brązer wciągamy policzki i aplikujemy preparat ukośnym pędzlem w miejsce zagłębienia. Kolor brązera musi być odpowiednio dobrany do skóry, nie może być zbyt ciemny.

 

Rozświetlacz potrafi dodać twarzy blasku odmładzając ją. Nie powinien zawierać zbyt dużych drobinek brokatu. Nakładamy go skośnym pędzlem w miejsca, które chcemy uwypuklić: kości szczęki, szczyty kości policzkowych, okolice oka, nad górną wargą, środek nosa i szczyt brody.

 

Róż gdy jest dobrze dobrany potrafi nadać skórze świeżości. Nie powinien być zbyt czerwony i intensywny. Za pomocą pędzla muskamy nim szczyty kości policzkowych.

 

Tusz do rzęs i kredka do ust.

 

Tusz do rzęs najlepiej nałożyć po zakończeniu makijażu twarzy. Zaczynamy tuszowanie od dolnych rzęs, następnie tuszujemy górne. Taka kolejność zapobiega odbijaniu się tuszu na górnej powiece. Tusz dodaje oku charakteru, powiększa go optycznie, podkreśla rzęsy. Jest jednym z najważniejszych elementów makijażu twarzy. Jeśli nie mamy kontaktu z wodą, wybierajmy tusze klasyczne, nie wodoodporne. Najlepiej sprawdzi się tusz czarny, a do oczu zielonych – w kolorze bakłażana.

 

Puder sypki utrwala makijaż i wyrównuje koloryt skóry.

 

Kredka do ust i szminka stanowią idealne wykończenie makijażu. Dobieramy takie kolory , w których czujemy się dobrze. Do wąskich ust polecane są spokojniejsze tonacje, przy ustach większych, wybór jest dowolny. Obecnie najmodniejsze są pomadki matowe, które pięknie prezentują się na ustach. Przed nałożeniem szminki zadbajmy o nawilżenie ust za pomocą przeznaczonych do tego balsamów. Od czasu do czasu warto też wykonać peeling ust. Usta najlepiej jest w pierwszej kolejności obrysować kredką, a następnie wypełnić je szminką.

 

Skrócona wersja makijażu dziennego

 

Makijaż dzienny może mieć skróconą wersję wyżej opisanego, która delikatnie podkreśli urodę i zatuszuje niedoskonałości. W takim wypadku po dogłębnym oczyszczeniu naskórka i nawilżeniu nakładamy następujące preparaty:

 

Cieniem do brwi lekko zarysowujemy łuki brwiowy podkreślając jego naturalny kształt. Nigdy ich nie wychodzimy poza linię naturalnego łuku brwiowym aby nie ryzykować groteskowego wyglądu twarzy.

 

Kredką do oczu najlepiej w kolorze czarnym lub ciemno brązowym malujemy cienką kreskę przy linii rzęs, aby optycznie je zagęścić i nadać oku pożądany kształt.

 

Tuszem do rzęs czyli maskarą tuszujemy najpierw dolne, a następnie górne rzęsy.

 

Rozprowadzamy na skórze twarzy podkład lub krem BB, aby ujednolicić jej koloryt i zamaskować jej niedoskonałości.

 

Szminką do ust delikatnie podkreślamy kształt ust i nadajemy im kolor.

 

Puder sypki bądź kompaktowy stawia kropke nad i makijażu, utrwalając go i wyrównując koloryt.

 

Źródła:

1.Cho C. Sekrety urody Koreanek. Znak, Kraków 2016:161-72.

2. Beak KJ. The perception of makeup for the elderly and the makeup behavior of new seniors. J Consumer Behav. 2020;19:160–170.

3. Sokólska E. Sekrety makijażu. Czerwony Dywan, warszawa 2011

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

ConsensusMED