Czytam, słucham, oglądam

"Domowe ćwiczenia pamięci"

Seniorpedia

tagi:
demencja
spowalnianie starzenia
koncentracja
koncentracja

Domowe ćwiczenia pamięci.

 

Codzienna gimnastyka umysłu pomaga zachować sprawność intelektualną i poprawia zapamiętywanie.  Badania dowodzą, że wystarczy już kilka minut dziennie aby efektywnie ćwiczyć pamięć. Procesy zapamiętywania są sterowane i wykonywane przez mózg, który ma do dyspozycji aż 100 miliardów komórek nerwowych tworzących skomplikowane struktury neuronalne. Odpowiadają za zapamiętywanie, wykonywanie złożonych ruchów, czy np. opanowanie nowego hobby.

 

 

 

 

Utrwalaj zdolności kognitywne

Gdy uczymy się czegoś nowego, w naszym mózgu mogą powstawać nowe połączenia między neuronami. Wraz z upływem lat zdolność neuronów do przekazywania i przechowywania informacji ulega stopniowemu pogorszeniu. Proces spowalnia codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta oraz pobudzanie do działania wszystkich obszarów mózgu. Umiejętności, które należy codziennie ćwiczyć i doskonalić, to:

  • uważność
  • inteligencja
  • pamięć
  • kreatywność
  • koncentracja
  • koordynacja

 

Aby pobudzić strefy mózgu odpowiedzialne za wszystkie wymienione funkcje, gimnastyka umysłu dla seniorów powinna być tak wszechstronna i urozmaicona[3] jak to tylko możliwe. Dlatego po 60 roku życia w ramach codziennej rutyny należy wykonywać kilka zróżnicowanych ćwiczeń umysłowych, które będą regularnie aktywować obie półkule mózgowe. Niektóre z nich są elementem codzienności który warto doceniać i rozwijać.

 

Utrzymuj kontakty towarzyskie

 

Słuchanie, przetwarzanie informacji, zastanawianie się i formułowanie wypowiedzi – wszystkie wymienione czynności pobudzają kilka obszarów mózgu jednocześnie. Dlatego rozmowa stanowi świetną gimnastykę umysłu co potwierdza fakt, że osoby towarzyskie mają mniej problemów z pamięcią.

 

Bądź aktywny społecznie

 

Działalność społeczna pozwolą dłużej zachować młodość umysłową i fizyczną. Badania dowodzą, że wolontariat seniorów ma niezliczone korzyści psychologiczne dla wszystkich zaangażowanych stron.

 

Licz w pamięci

Warto na co dzień odłożyć kalkulator do szuflady i kiedy to tylko możliwe liczyć w pamięci przy każdej sprzyjającej okazji jak przeliczanie reszty do wydania w piekarni lub szacowanie przed kasą w markecie, ile mniej więcej wyniesie rachunek. Te proste ćwiczenia pozwalają poprawić pamięć, koncentrację i umiejętność logicznego myślenia.

 

Zapamiętuj krótkie teksty

 

Zamiast zabrać z domu listę zakupów, spróbuj ją zapamiętać, naucz się na pamięć krótkiego wiersza lub cytatu. Zapamiętuj kilka najważniejszych numerów telefonu, co może być praktyczną umiejętnością w sytuacji awaryjnej.

 

Przełamuj rutynę

 

Unikaj rutyny. Już małe odstępstwa od normy w znacznym stopniu angażują mózg do intensywniejszej pracy i wytwarzają nowe połączenia między neuronami. Zaskakuj swój umysł wybierając inną drogę do domu, zaczynając spacer w innym kierunku niż zwykle, siadając przy stole w różnych miejscach, posługując się lewą ręką, czytając książkę w kawiarni zamiast w domu.

 

Poznawaj nowinki

 

Choć może to wydawać się trudne naucz się obsługi nowego urządzenia, podejmij nietypowe hobby czy inne wyzwania. Za każdym razem pobudzasz komórki i aktywujesz wszystkie obszary i funkcje mózgu.

 

Korzystaj z kultury

 

Dobra książka, trzymająca w napięciu sztuka teatralna lub wycieczka do muzeum pobudzają intelekt i poszerzają horyzonty. Warto regularnie śledzić ofertę kulturalną w okolicy i w ten sposób pobudzać mózg do przyswajania i przetwarzania nowych informacji.

 

Wykonuj specjalistyczne ćwiczenia poprawiające pamięć

 

Dostępne są aplikacje na smartphona i strony internetowe. Wiele lokalnych uniwersytetów trzeciego wieku i klubów seniora oferuje specjalne zajęcia z gimnastyki umysłu dla seniorów.

 

Podejmuj mentalny trening aktywizacyjny MTA

 

Wyspecjalizowanym rodzajem gimnastyki umysłu dla seniorów jest mentalny trening aktywizacyjny (w skrócie MTA). Ten rodzaj ćwiczeń intelektualnych, czasami nazywany też „joggingiem mózgu”. MTA poleca się osobom w każdym wieku, które pragną podnieść swoją sprawność umysłową i polepszyć procesy kognitywne. W przypadku osób starszych specjalnie dobrane ćwiczenia mogą stanowić świetną profilaktykę chorób neurologicznych. Należy także wspomnieć o aspekcie rehabilitacyjnym takiego treningu – MTA często poprawia sprawność umysłu osłabioną wskutek chorób.

 


Źródło

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/cwiczenia-pamieci-i-zajecia-dla-seniorow

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )