Czytam, słucham, oglądam

"Telefon od cyberoszusta."

Seniorpedia

tagi:
cyfryzacja życia
cyberprzestępczość
cyberbezpieczeństwo

Telefon od cyberoszusta. Vishing.

 

Obok opisanego w innym artykule phishing’u i smishingu jest jeszcze vishing zwany też głosowym phishing’iem. Jest to określenie opisujące wykorzystywanie przez oszusta rozmowy telefonicznej w celu uzyskania informacji lub pieniędzy od swojego rozmówcy.

 

W artykule jak uniknąć bycia ofiarą cyberprzestępcy:

 

Vishing. Oszustwo telefoniczne.

Oszustwo na policjanta.

Oszustwo na doradcę finansowego.

Oszustwo na wirtualne zakupy.

Oszustwo poprzez portal towarzyski.

Jak uniknąć zostania ofiarą eprzestępcy.

 

 

Vishing. Oszustwo telefoniczne.

 

Dzwoniący do Ciebie oszust często podaje się za pracownika banku i prosi Ciebie o podanie poufnych danych, przekazanie środków pieniężnych, wypłatę środków z twojej karty płatniczej lub o numer Twojego kodu PIN. Możesz nawet usłyszeć propozycję, że przyślą kuriera po Twoją kartę i PIN.

Nie daj się oszukać nawet gdy odbierzesz połączenie i usłyszysz głos automatycznej sekretarki informującej, że dzwoni z twojego banku. Nagranie przekieruje Cię do połączenia z operatorem, który będzie oszustem. Nie dziel się z nim poufnymi danymi, nie podawaj kodów, pinów i haseł. Pracownicy banku nie proszę o takie dane. Najlepiej się rozłącz.

Jeżeli jednak przekazałeś nieopatrznie dane zadzwoń do swojego banku z innego numeru telefonu niż ten, który znają oszuści, gdyż potrafią oni przekierować Twoją rozmowę i połączyć Ciebie z kolejnym przestępcą.

 

Oszustwo na policjanta.

 

Powszechnym sposobem oszustów jest podawanie się za policjanta z działu zapobiegania przestępczości internetowej. W tle możesz nawet słyszeć nagrane odgłosy pracy w komisariacie  policji. Zostajesz poinformowany, że oszuści próbowali włamać się na twoje konto lub, że telefonują do Ciebie gdyż organizują obławę na cyberprzestępcę i Twoje zaangażowanie pomoże w jego uchwyceniu. Mogą nawet wmówić Ci, że dla Twojego bezpieczeństwa konieczne jest natychmiastowe przelanie środków na bezpieczne subkonto. Oszuści są przygotowani do rozmowy z Tobą. Uwiarygadniają się znając twoje imię, adres i numer telefonu. Zachowują się bardzo wiarygodnie i zadają pytania zgodne z twoimi danymi figurującymi w banku prosząc o podanie nazwiska panieńskiego matki, daty urodzenia lub pierwszej części twojego adresu. Po uzyskaniu od Ciebie potrzebnych im informacji aby zyskać na czasie wysyłają Ci kody bezpieczeństwa za pomocą wiadomości SMS. Mogą nawet poprosić abyś je odczytał w celu sprawdzenia czy otrzymałeś właściwe.  Na koniec rozmowy proszą abyś dla dobra postępowania zalogował się na konto dopiero za kilka godzin. Dzięki temu otrzymują od Ciebie dane i czas na wejście na Twoje konto i dokonanie przelewów znajdujących się na nim środków na inne konta.

 

Podobnych scenariuszy rozmów może być wiele… Na policjanta, na kuriera, na ubezpieczyciela. Generalna zasada – nigdy nie podawaj swoich poufnych danych przez telefon, szczególnie numeru swojej karty płatniczej i numerów PIN.   

 

Oszustwo na doradcę finansowego.

 

Cyberprzestępca może bardzo profesjonalnie udawać doradcę finansowego podając dane znanych firm lub osób i oferując inwestycje na przykład w akcje, złoto, nieruchomości. Pamiętaj, że zbyt atrakcyjna oferta musi być fałszywa. Prawdziwe firmy inwestycyjne raczej nie będą do ciebie dzwonić. Niech każdy taki telefon wzbudzi Twoją ostrożność i spowoduje, że sprawdzisz przedstawianą Ci ofertę zanim podejmiesz decyzję o wydaniu pieniędzy. 

 

Oszustwo na wirtualne zakupy.

 

Kolejną formą oszustw jest zachęcanie do zakupów niezbyt drogich dóbr jak telefony komórkowe, modna odzież i inne produkty. Oszuści reklamują je używając fałszywych zdjęć. Po Twojej zapłacie zakupie nie są one dostarczane ponieważ w ogóle nie istniały lub nie były przeznaczone do sprzedaży.

 

Oszustwo poprzez portal towarzyski.

 

Aplikacje randkowe są popularną formą nawiązywania kontaktów w internecie. Oszuści wykorzystują je zawsze w tym samym celu - uzyskania poufnych danych i wyłudzenia pieniędzy. Analizuj czy zdjęcia profilowe są prawdziwe, konsultuj się z bliskimi, nie pośrednicz w przekazywaniu pieniędzy ani nie wysyłaj własnych. Pierwsze spotkania ustalaj zawsze w miejscu publicznym i informuj o tym swoich znajomych.

 

Jak uniknąć zostania ofiarą cyberprzestępcy.

 

Twój bank nigdy nie poprosi Ciebie o podanie PINu, pełnego hasła do bankowości internetowej ani pełnych informacji do logowania. Ani bank ani policja nie proszą o przekazanie kart płatniczych czy PINów. Jeżeli kto o to prosi musi być oszustem. Sprawdzaj regularnie czy w historii rachunku nie ma transakcji, której nie zlecałeś. Jeżeli taką zauważysz natychmiast poinformuj o tym bank. Niszcz rachunki, wyciągi bankowe i inne dokumenty zawierające twoje poufne dane.

 

Gdy ktoś Cię pośpiesza w podjęciu decyzji dwa razy się zastanów. To znana taktyka cyberprzestępców. Prawdziwe firmy nie nakłaniają usilnie do podejmowania działań. Jeżeli masz wątpliwość najlepiej zadzwoń do takiej i zapytaj czy się z Tobą kontaktowali. Nie wierz w prawdziwość niezwykle atrakcyjnych ofert zakupu lub inwestycji.

 

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )