Czytam, słucham, oglądam

"Internet, wyszukiwaraki i maile."

Seniorpedia

tagi:
cyfryzacja życia

Internet, wyszukiwarki i maile.

 

Ponad 1 miliard ludzi łączy się z Internetem każdego dnia. Czy wiesz jak go używać i wykorzystywać w pełni?

 

 

W tym artykule przeczytasz:

 

Jak działa internet?

Jak połączyć się z Wi-Fi?

Tworzenie konta mailowego.

Przeglądarki i wyszukiwarki internetowe.

Jaka jest różnica pomiędzy przeglądarką a wyszukiwarką?

 

 

Jak działa internet?

 

Internet działa bo komputery są podłączone poprzez światłowód i połączenia bezprzewodowe na całym świecie. Możesz poprosić o hasło do wifi w wielu kawiarniach, hotelach czy skorzystać z kawiarenki internetowej, ale gdy chcesz mieć internet w domu najpierw musisz znaleźć dostawcę, który zapewni ci posiadanie Wi-Fi, za pośrednictwem, którego podłączysz się do Internetu za pomocą telefonu, tableta, laptopa albo komputera. Zwykle będziesz korzystał z połączenia szerokopasmowego.

 

Jak połączyć się z Wi-Fi?

 

Niektórzy z nas pamiętają wąskopasmowe połączenie internetowe powszechnie znane jako dial-up. Łączenie się z internetem trwało wieki a w jego trakcie słychać było nieprzyjemny dźwięk. Zajmowało linię telefoniczną więc w tym samym czasie co internetu nie można było używać telefonu.

 

Obecnie korzystamy z połączeń szerokopasmowych ADSL, światłowodu zwanego potocznie „za pomocą kabla” albo połączenia mobilnego.

 

ADSL czyli asymetric digital subscriber line dla dostarczenia usługi używa linii telefonicznych BT. Są one wykonane z miedzianych kabli schowanych w nadziemnych i podziemnych przewodach telefonicznych. Mimo, że ADSL używa linii telefonicznych, nie musisz wybierać między dzwonieniem a używaniem Internetu, ponieważ inteligenta technologia pozwala na korzystanie z obu jednocześnie rozdzielając częstotliwość rozmów telefonicznych i połączeń internetowych. 

 

Dużo bardziej efektywne niż miedziane kable używane w ADSL są włókna optyczne zwane światłowodem. Połączenie internetowe uzyskane dzięki światłowodowi nosi potoczną nazwę: połączenie kablowe.

 

Internet mobilny szerokopasmowy popularnie znany jako osobisty hotspot jest sposobem na łączenie się przez Internet za pomocą sieci komórkowej (3G, 4G, 5G itd.)

 

Kiedy już mamy dostęp do internetu warto założyć konto mailowe umożliwiające szybkie odbieranie i nadawanie informacji.

 

Tworzenie konta mailowego.

 

Konto e-milowe czyli konto poczty elektronicznej umożliwiające komunikację przez Internet można utworzyć bezpłatnie i także bezpłatnie z niego korzystać. Jeżeli dotąd nie posiadasz adresu e-mail przedstawimy Ci krok po kroku jak założyć własną pocztę i adres.

 

Najpierw wybierz dostawcę usługi, następnie załóż u niego indywidualny adres e-mailowy. Najpierw wpisz swoje imię a jeżeli chcesz także nazwisko. To co ustalisz pokaże w rubryce nadawca maila u adresata do którego piszesz. Gdy będzie nim odbiorca Twojej korespondencji służbowej wskazane jest aby Twoje nazwisko i/lub imię widniało w nazwie nadawcy wiadomości. Jeżeli nazwa użytkownika odpowiedająca Twojemu nazwisku czy imieniu jest zajęta możesz dodać do swojego adresu znaki specjalne i liczby. Jeżeli to nie pomoże nadaj sobie indywidualną nazwę użytkownika jednak musi być ona wiarygodna aby obiorcy poczty nie obawiali jej otwierać nie znając pochodzenia wiadomości lub nie sądzili, że to spam.

 

Użyj silnego hasła zabezpieczającego Twoją skrzynkę mailową. Jest to zadziwiające jak dużo informacji ktoś może o Tobie otrzymać po dostaniu się do twojego maila. Musisz chronić prywatne informacje zapisane w mailu lub wysłane do Ciebie. W celu dodatkowej ochrony lub weryfikacji niektórzy dostawcy mogą Ciebie poprosić o podanie numeru telefonu. Nie będzie on widoczny w wysyłanych mailach, ale posłuży dodatkowej ochronie twojego konta mailowego, ułatwi zamianę lub odzyskanie hasła jeśli go zapomnisz. Możesz wzmocnić ochronę zadając dodatkowe pytania ochronne. Na koniec nim twój email zostanie potwierdzony zapoznaj się z regulaminem.

 

Przeglądarki i wyszukiwarki internetowe.

 

Kiedy masz już wszystko aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw Internetu poznaj różnice pomiędzy przeglądarką internetową a wyszukiwarką.

 

Przeglądarka jest zwykle częścią oprogramowania instalowanego na komputerze za pomocą, którego można wyświetlać strony internetowe. Najbardziej znane to Chrome, Mozilla Firefox, Opera. Pozwala na znajdowanie informacji w Internecie ich przeglądanie w formie tekstu, zdjęć, filmów, prezentacji i innych. Korzystając z przeglądarki zaczynasz od wpisania adresu lub pliku w okienku wyszukiwanie. Przeglądarka wtedy wyświetla wyniki przetłumaczone z kodu na dokument, który możesz oglądać na swoim ekranie.

 

Wyszukiwarka umożliwia znalezienie konkretnej strony wg wyszukiwanej frazy/hasła. To na przykład Google, Bing, YouTube.com. Głównym zadaniem wyszukiwarki jest zalezienie informacji, których szuka użytkownik. W tym celu użytkownik wpisuje tzw. słowa klucze, frazy kluczowe a wyszukiwarka przeszukuje Internet w poszukiwaniu informacji zawierających wpisane frazy.

 

Wyszukiwarki wysyłają roboty sieciowe aby stworzyć bazę danych wszystkich stron na których były, tak aby wyszukiwarka mogła stworzyć indeks stron i stworzyć listy stron dzięki czemu wyszukiwanie jest szybsze. Wyniki są sortowane zgodnie z trafnością.

 

Jaka jest różnica pomiędzy przeglądarką a wyszukiwarką?

 

Jaka jest różnica pomiędzy przeglądarką a wyszukiwarką? Pierwszej używasz aby zdobyć dostęp do informacji w Internecie, drugiej aby wśród stron w internecie znaleźć te, które zawierają słowo, które wpisałeś, frazę kluczową. Innymi słowy musisz użyć przeglądarki aby użyć wyszukiwarki bo to w przeglądarce wpisujesz adres wyszukiwarki. Można użyć porównania z prowadzeniem samochodu. Szyba jest przeglądarką a kierownica wyszukiwarką, samochód jest przeglądarką a mapa gps wyszukiwarką.

 

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )