Czytam, słucham, oglądam

"Pomoc osobie starszej i rodzinie."

Katarzyna Jasiewicz

tagi:
wolontariat seniorów
wolontariat
pomoc wzajemna
cele życiowe
szukanie towarzysza
opieka rodzinna
opieka wytchnieniowa
dla dziadków i wnuków
dla dziadków i wnuków

Pomagaj osobie starszej i Jej opiekunom rodzinnym.

 

Zgłaszając się do wolontariatu na rzecz osób starszych i ich rodzin pomożesz wielu osobom. Starszymi rodzicami opiekują się często osoby aktywne zawodowo i wychowujące dzieci. Z pomocą w dużej ilości obowiązków przychodzą pracownicy opieki społecznej lub opiekunowie osób starszych, ale i oni bywają zmęczeni. W czasie spędzanym przez Ciebie z osobą starszą jej dzieci, wnukowie, opiekunowie zyskują czas dla siebie.

 

 

 

 

 

 Okazuj cierpliwość i elastyczność.

 

Podchodź do osoby starszej z podobną wyrozumiałością i empatią jak twoi rodzice podchodzili do Ciebie wybaczając Ci zgubiłeś kolejne rękawiczki lub klucze od domu. Nie zniechęcaj się ani nie złość i bądź gotowy z otwartym umysłem podejmować nowe wyzwania.

 

Zachęcaj do nawiązywania relacji społecznych.

 

Pomagaj osobie starszej w nawiązywaniu nowych znajomości. W starszym wieku jest to coraz trudniejsze. Przypomnij sobie jak twoi rodzice zachęcali Ciebie do poznawania w szkole nowych przyjaciół. Izolacja społeczna, spotęgowana reżimem sanitarnym, depresja i samotność są bolesnymi cechami życia wielu starszych osób. Zaproponuj tej osobie wspólne dołączenie do lokalnych społeczności a nawet pomoc w ich utworzeniu. Oczywiście nie rezygnuj z bycia towarzyszem wspólnych posiłków, zakupów, spacerów czy czytania książek.

 

Zauważaj niepokojące sygnały.

 

Rodzice często pomagają dzieciom bez pytania gdyż czujnie obserwują kiedy są potrzebni i są gotowi nieść pomoc. Jest dla nich oczywiste, że trzeba podwieźć do szkoły kiedy dziecko zaśpi, podać ciepłą herbatę do łóżka, pomóc przy odrabianiu lekcji.

 

Ty także zauważaj niepokojące objawy mogące świadczyć o tym, że osoba starsza potrzebuje pomocy. Sygnałem może być nieposprzątane mieszkanie, obniżenie masy ciała, zaburzenia równowagi i upadki, odwoływanie spotkań czy zapominanie o nich, nie zażywanie leków czy trudności w prowadzeniu pojazdu.

 

Zachęcaj opiekunów do odpoczynku.

 

Postaraj się aby opiekun osoby starszej odpoczął w czasie gdy Ty niesiesz pomoc. Zaangażowanie, szacunek i miłość to czasem za mało aby obowiązki opiekuna nie męczyły go psychicznie i fizycznie. Dlatego powinien znajdować czas dla siebie na relaks i ulubione zajęcia zanim pojawią się objawy przewlekłego zmęczenia.

 

Proś o pomoc kiedy czujesz, że jej potrzebujesz

 

Seniorpedia.pl służy Ci pomocą podobnie jak Twoi znajomi i bliscy. Nie oczekuj od siebie, że będziesz wszystko wiedział i nie poprosisz o pomoc. Kiedy byłeś dzieckiem na Twoje wychowanie i zdrowie złożyło się zaangażowanie wielu osób od oczywiście rodziców i członków rodziny po nauczycieli, lekarzy, sąsiadów i przyjaciół. Niesienie pomocy starszej osobie też przebiega sprawniej gdy wsparcie i uwaga pochodzą od wielu osób.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Katarzyna Jasiewicz

Prezeska Stowarzyszenia na rzecz promocji zdrowia „Consensus”, autorka projektu „Seniorpedia.pl – Razem, Chętnie, Wzajemnie” i poradnika o zdrowiu kobiet „Ciałoterapia”. Lekarka promotorka zdrowia, spowalniania procesów starzenia się i modelu Healthing Ageing. Od 1999 roku prowadzi nzoz Małopolskie Centrum Medycyny Estetycznej i Laserowej ConsensusMED

Kolekcja Katarzyna Jasiewicz

Powiązane