Czytam, słucham, oglądam

"Zalety jazdy rowerem"

Seniorpedia

tagi:
anty aging
dla dziadków i wnuków
jazda rowerem

Zalety jazdy rowerem.

 

Jeżdżeniem rowerem przez osoby starsze często uznawane jest za zbyt ryzykowne. Mimo tego w USA co trzecia osoba uczestnicząca w rajdach rowerowych ma ukończone 55 lat a w Holandii spośród osób jeżdżącym codziennie rowerem 17% stanowią 65 latkowie. Jeżeli zachowasz ostrożność i właściwie się przygotujesz nie obawiaj się kontuzji w większym stopniu niż zakrztuszenia podczas jedzenia.

 

 

Niewielkie obciążenie dla mięśni i stawów.

 

Podczas jazdy rowerem ciało porusza się płynnymi ruchami nie związanymi z nadmiernym obciążeniem oczywiście jeżeli nie jeździsz po terenach górzystych. Istnieje wiele aktywności zalecanych osobom starszym, jak np. jogging kiedy na kontuzje narażone są stawy kolanowe i skokowe. W przypadku jazdy rowerem zachowanie właściwej pozycji ułatwia samą jazdę oraz ochrania stawy.

 

Nie zaciskaj rąk na kierownicy, staraj się trzymać nadgarstek w naturalnej pozycji bo długotrwałe jego zginanie i skręcanie może prowadzić do problemów. Dobierz i ustaw odpowiednio siodełko rowerowe – o tym piszę w innym artykule. Pedałując zwróć uwagę aby stawy kolanowe poruszały się w linii stawów skokowych – nie były skierowane ani do siebie ani na zewnątrz.

 

Utrzymanie prawidłowej masy ciała i działanie przeciwnowotworowe.

 

Wiadomo, że przyrost masy ciała łączy się z ryzykiem zachorowania na cukrzycę czy choroby serca. Jednak WHO przedstawia badania, z których wynika że otyłość predysponuje w większym stopniu do chorób nowotworowych niż palenie tytoniu. Bezpieczna aktywność fizyczna jak pływanie czy właśnie jazda rowerem to świetny sposób na utrzymanie właściwej masy ciała i kondycji fizycznej.

 

Ćwiczenie dla układu krążenia i pamięci.

 

Regularny umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia wydolność mięśnia sercowego zmniejszając ryzyko chorób serca i zawałów. Jazda na rowerze zwiększa dotlenienie mózgu, stymuluje hipokamp odpowiedzialny za pamięć, spowalnia postępowanie demencji i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Jest zalecana w rekonwalescencji po udarze czy zawale. Oczywiście ćwiczenia bezpiecznie jest rozpocząć od roweru stacjonarnego lub stawiając rower na trenażerze.

 

Sposób na aktywność społeczną i poznawanie nowych osób.

 

Wyprawy rowerowe łączą się z przystankami na chwile odpoczynku czy posiłek. To też chwile na przystanki na rozmowy i nawiązywanie znajomości. To ważna korzyść płynąca z rowerowych aktywności wzbogacająca aktywność społeczną.

 

Wydłużenie życia i spowolnienie starzenia.

 

Uprawianie aktywności fizycznej może opóźniać występowanie menopauzy i andropauzy. Jakość życia osób starszych łączona jest ze stanem mitochondriów. Śmierć komórki następuje, gdy w mitochondriach jest zbyt wiele uszkodzeń. Regularna aktywność fizyczna poprawia stan mitochondriów.

 

Poprawa siły mięśniowej i napięcia mięśni.

 

Z upływem lat mięśnie podlegają procesowi sarkopenii czyli zanikowi masy mięśniowej. W jej wyniku dochodzi do osłabienia siły mięśni. Aktywność fizyczna spowalnia proces a nawet może go nieco cofnąć. Im więcej jeździsz na rowerze, tym zdrowsze mitochondria, zdrowsze komórki i silniejsze mięśnie.

 


Źródło:

Jasiewicz K., Ciałoterapia, Edipresse Polska, Warszawa 2018

https://www.dorehabilitacji.pl/index.php/pl/sport/jak-dopasowac-siodelko-w-rowerze

https://www.absolutebikes.pl/blog/jak-wybrac-wygodne-siodlo-rowerowe.html

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )