Czytam, słucham, oglądam

"Naukowo o Tai Chi"

Seniorpedia

tagi:
Tai Chi i Qigong
qigong

Naukowo potwierdzone korzyści zdrowotne Tai Chi.

 

Tai chi jak potwierdzają badania naukowe mogą uprawiać osoby starsze dzięki opracowaniu skróconych protokołów ćwiczeń. Ta medytacyjna sztuka walki składa się z serii delikatnych ruchów, które wzmacniają i rozluźniają ciało i umysł.

 

 

 

 

Kluczowe cechy Tai Chi.

 

Wszystkie szkoły tai chi mają wspólne kluczowe cechy, zgodnie z publikacjami badań PubMed (2015 r.) należą do nich:

 

  • Uważność (mindfulness) czyli świadome przebywanie w chwili obecnej poprzez koncentrowanie się na pozycji ciała, ruchach, odczuciach, oddechu.

 

  • Używanie wyobraźni przestrzennej i uczenie się ruchów poprzez ich obrazowanie. Ćwiczący wyobrażają sobie, że np. ruch rąk przypomina falujące chmury.

 

  • Zrównoważenie biomechaniczne ruchów powodujące, że wymagają one najmniejszego wysiłku.

 

  • Płynność ruchów, która wprawiając mięśnie w dynamiczne rozciąganie zwiększa elastyczność mięśni i stawów. Ciało i umysł są wprowadzane w stan głębokiego relaksu.

 

  • Asymetryczność ćwiczeń polegająca na obciążaniu naprzemiennie jednej stopy w lekko zgiętej pozycji kończyny powoduje wzrost siły kończyn i poprawia równowagę.

 

  • Oddychanie zgodne z wykonywanymi ruchami poprawia wymianę gazową i działa uspokajająco.

 

  • Łączenie ciała, umysłu i ducha poprzez ćwiczenia Tai chi pozwala prowadzić bardziej holistyczny styl życia.

 

 

Istnieje wiele dowodów na pozytywny wpływ tai chi na zdrowie i kondycję. W ciągu ostatnich 45 lat opublikowano na ten temat ponad 500 publikacji i 120 wyników badań. Patricia Huston MD CCFP MPH Bruce McFarlane MD CCFP FCFP przeprowadziła ich analizę w 25 jednostkach chorobowych wpływie na poprawę ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej. Wyniki jej pracy dają naukowe podstawy skuteczności ćwiczeń zalecającym je lekarzom.

 

 

Istotna poprawa stanu zdrowia dzięki ćwiczeniom tai chi.

 

 

Wyniki wskazują, że tai chi przynosi jednoznaczne korzyści w zapobieganiu upadkom dzięki poprawie równowagi statycznej i dynamicznej u ogólnie sprawnych starszych osób, w chorobie zwyrodnieniowej stawów szczególnie stawu kolanowego, w chorobie Parkinsona, gdzie leczone farmakologicznie i ćwiczące tai chi osoby miały lepsze wyniki w zakresie mobilności i równowagi w porównaniu z osobami, które przyjmowały same leki. Także w rehabilitacji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc osoby z grupy ćwiczącej miały lepsze wyniki testu 6-minutowego marszu podobnie jak w poprawie zdolności poznawczych u osób starszych i umiejętności ich koncentracji.

 

 

Poprawa stanu zdrowia dzięki ćwiczeniom Tai chi.

 

 

Tai Chi zmniejsza objawy depresji, zespołu stresu pourazowego i demencji. Długotrwale podejmowane ćwiczenia dają lepsze efekty w poprawie funkcji poznawczych niż aktywność fizyczna.

 

Stosowanie Tai chi poprawia wyniki rehabilitacji kardiologicznej po zawale mięśnia sercowego i rehabilitacji poudarowej. Zanotowano znaczący spadek częstości udarów zakończonych śmiercią.

 

Mówi się o poprawie jakości życia chorych na nowotwory, ograniczeniu dolegliwości bólowych u ciepiących na fibromialgię. Tai chi pomaga chorym na nadciśnienie tętnicze obniżając zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi oraz wskaźnik masy ciała. Połączenie tai chi z ćwiczeniami oporowymi obniża stopień osteoporozy u kobiet po menopauzie w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia. Ćwiczenia zwiększają równowagę i wydolność oddechową u osób o słabej kondycji przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz zwiększają siłę kończyn dolnych. Następuje poprawa samopoczucia i snu. Nie wykazano zdarzeń niepożądanych.

 

 

Aktualne nie potwierdzono bezpośredniej poprawy w leczeniu cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów lub przewlekłej niewydolności serca.

 

 

Podsumowując regularne ćwiczenia tai chi mają bardzo dobry wpływ na ogólny stan zdrowia osób starszych oraz ich sprawność.

 

Tai Chi doskonale nadaje się do utrzymywania równowagi i przywracania wydolności tlenowej u osób pozbawionych kondycji, a także do zapobiegania lub łagodzenia wielu powszechnych dolegliwości związanych ze starzeniem.

 

Ćwiczenia poprawiają równowagę, wydolność oddechową szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia, siłę mięśni zwłaszcza w kończynach dolnych osób pierwotnie pozbawionych kondycji, gibkość ciała, ogólne samopoczucie i sen. Mówi się nawet o działaniu poprawiającym funkcje układu immunologicznego.

 

 

Bardzo ważną cechą ćwiczeń tai chi jest ich bezpieczeństwo. Dolegliwości po ćwiczeniach ograniczają się głównie do łagodnego bólu kolan i pleców.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )