Czytam, słucham, oglądam

"Otyłość brzuszna"

Seniorpedia

tagi:
zdrowie
otyłość
otyłość brzuszna

Czym jest otyłość brzuszna.

 

Według WHO zdrowie to nie tylko brak choroby, ale dobrostan fizyczny i umysłowy. Utrzymanie prawidłowej wagi pozwala ciału i umysłowi żyć lepiej i dłużej, starzeć się później i wolniej. W nagrodę za dbanie o wygląd, jak potwierdzają badania, zmniejsza się lęk przed samotnością a nawet lęk egzystencjonalny.

 

 

 

Jak rozpoznać otyłość brzuszną.

 

O otyłości świadczy wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index), czyli stosunek masy ciała do kwadratu wzrostu. Otyłość pierwszego stopnia występuje przy BMI > 30 kg/m2, drugiego stopnia przy BMI > 35 kg/m2, trzeciego stopnia przy BMI > 40 kg/m2. Innym sposobem określenia otyłości jest u kobiet zawartość tkanki tłuszczowej większa niż 25% całkowitej masy ciała, u mężczyzn większa niż 20%.

 

W analizie rodzaju otyłości istotna jest lokalizacja gromadzącego się tłuszczu. Nieproporcjonalnie dużo tkanki tłuszczowej wokół brzucha w porównaniu z resztą ciała, czyli otyłość brzuszna, trzewna, wisceralna, zwana czasem otyłością typu „jabłko”, nie musi wynikać tylko ze złej diety i nieprawidłowego stylu życia. Jej powodem są często zmiany hormonalne związane z menopauzą lub zaburzenia hormonalne przy niedoczynności tarczycy, zespole Cushinga, zespole policystycznych jajników czy inne. Często towarzyszy jej podwyższone stężenie trójglicerydów, glukozy na czczo i obniżone stężenie tzw. dobrego cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze. Nagromadzenie się tkanki tłuszczowej wokół brzucha może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Najpowszechniejszymi są cukrzyca typu 2, zawał mięśnia sercowego, stłuszczenie wątroby, zespół bezdechu sennego.

 

Otyłość brzuszna znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. U płci pięknej tłuszcz gromadzi się w większym stopniu w tkance podskórnej, u mężczyzn wewnątrz jam ciała, gdzie nie dość, że utrudnia funkcje narządom, to jeszcze ich ruch oraz pracę przepony oddechowej. Przyjmuje się ogólnie, że gdy męski obwód pasa przekracza 94 centymetry, możemy zacząć mówić o otyłości brzusznej, a 100 centymetrów jest poważnym znakiem ostrzegawczym.

 

Aby poradzić sobie z otyłością brzuszną, najlepiej ćwiczyć od trzech do czterech razy w tygodniu przez 30–40 minut, wykonując trening aerobowy o średnim stopniu intensywności oraz włączyć racjonalną dietę polegającą na regularnym przyjmowaniu pięciu posiłków na dobę. Warto to zrobić aby uniknąć efektu domina…

 

Następstwa otyłości brzusznej dla stawów

 

Ale jest taka siła, z którą nikt nie wygra – grawitacja. Przy prawidłowej postawie ciała i prawidłowej wadze neutralne ustawienie miednicy równomiernie rozkłada obciążenia na wszystkie stawy. Mięśnie brzucha i pleców układają się w kształcie klepsydry. Brzuch staje się bardziej płaski, wyraźniej zarysowuje się talia.

 

Kiedy brzuch zaczyna nam ciążyć, trudno przeciwdziałać grawitacji… W ciele zachodzi efekt domino. Nadmierna masa ciała prowadzi do przechylenia środka ciężkości ku przodowi. Aby się nie przewrócić pod ciężarem własnego brzucha, przesuwamy klatkę piersiową ku tyłowi. W związku z tym w odcinku lędźwiowym kręgosłupa powiększa się lordoza, co z upływem czasu kończy się zwyrodnieniami i dolegliwościami bólowymi. Miednica ustawia się w przodopochyleniu. Nie jest już w stanie utrzymać ciężaru brzucha i wytwarzanego przez niego ciśnienia. Zmiana ustawienia panewki stawu biodrowego prowadzi do jego przeciążenia oraz przeciążenia kolan i stóp. Nie dość, że brzuch przeszkadza w poruszaniu i staniu to jeszcze w oddychaniu.

 

Utrudnione oddychanie.

 

Wskutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej towarzyszącego otyłości coraz trudniej swobodnie oddychać. Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej utrudnia wynikające z ruchu przepony oddechowej unoszenie i obniżanie się narządów wraz z każdym wdechem i wydechem. Utrudnia także powstanie różnicy ciśnień pomiędzy jamą brzuszną a jamą płucną i jamą miedniczą przez co mniej wspomaga krążenie żylne i limfatyczne. Zwiększa się skłonność do obrzęków, żylaków i cellulitu.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )