Czytam, słucham, oglądam
Metamorfozy koloru. Tatuaże.
Tatuaż to rysunek, powstały w wyniku wprowadzenia drobin barwnika. Może być profesjonalny, amatorski lub może być makijażem permanentnym. Prawie każdy z nich da się usunąć. Żeby uniknąć blizn i poparzeń należy wybrać laser w technologii q-switch lub pico.
Laserowe usuwanie śladów na skórze
|
Zasada działania lasera do usuwania tatuaży i makijażu permanentnego.
Ultrakrótki, nanosekundowy impuls kumuluje energię do wartości pozwalających fizycznie rozdrobnić barwnik w czasie tak krótkim, że skóra nie doznaje żadnych obrażeń. Impulsy powodują mikroeksplozję barwnika co jest widoczne jako krótkotrwałe uniesienie naskórka. Kolejne zabiegi usuwają kolejne warstwy pigmentu.
Laser q-swietch posiada dwie długości fali 1064 nm pochłanianą przez kolor czarny i odcienie szarości, ciemnobrązowy, granatowy, w mniejszym stopniu przez fioletowy oraz 532 nm pochłanianą przez kolor czerwony, niektóre odcienie zieleni. Trudno usunąć kolor turkusowy, jaskrawo zielony. Prawie niemożliwe jest poradzić sobie z żółtym, z pomarańczowego utlenia się kolor czerwony pozostawiając żółty. Nie ma długości fali absorbowanej przez biały. Przy trudnych kolorach pozostaje zastosowanie bardzo wysokich mocy co łączy się z ryzykiem powstania blizn wskutek wyrafinowanego ale mechanicznej dermabrazji.
Oprócz koloru o skuteczności zabiegu decyduje jeszcze kilka czynników – ilość zdeponowanego barwnika i jej głębokość, indywidualna reakcja na laser, „wiek” tatuażu czy makijażu permanentnego.
Czasem w miejscu barwnika pojawia się przemijające przebarwienie. Oczyszczanie z niego przyspiesza zastosowanie lasera frakcyjnego. Podobnie laser frakcyjny poprawia strukturę skóry gdy widoczne są ślady po tatuażu lub wyczuwalne zwłóknienia.
Tatuaże historie pisane na skórze.
Imię ukochanego stało się nieaktualne, delfinek - pamiątka po szalonej osiemnastce - nie przyniósł szczęścia, a może po prostu tatuaż nie wygląda już tak efektownie jak kilka lat temu. Masz powody, żeby go usnąć. Zrób to tak, żeby nie został żaden ślad.
W przeciwieństwie do innych metod usuwania tatuaży, laser q–switch koniecznie tzw. wysokiej mocy oraz laser picosekundowy często nie pozostawiają blizn.
Tatuaż pourazowy.
To ślad po wniknięciu do skóry ciała obcego. Najczęściej jest wynikiem źle oczyszczonej rany po urazie. Mogą w niej znajdować się drobinki żwiru, sadzy, tuszu, rdzy inne. W zależności od głębokości ich zdeponowania i rodzaju można je usunąć za pomocą lasera do usuwania tatuaży lub nie nastąpi odpowiednia reakcja i zabieg będzie nieskuteczny. Najlepiej w czasie konsultacji wykonać test i na podstawie jego efektów podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.
Makijaż permanentny.
Można powiedzieć, że makijaż permanentny jest swoistym tatuażem. Polega na zdeponowaniu drobinek barwnika w okolicach poddawanych makijażowi. Mogą to być np. kreski na oku, nadanie kształtu i podkreślenie koloru brwi oraz konturu i powierzchni czerwieni wargowej. Czasem makijaż nazywa się leczniczym i wtedy pomaga ukryć defekty estetyczne jak blizny, brak owłosienia czy zaburzenia pigmentacji skóry.
Ważna jest jakość barwnika jednak dopiero od kilku lat przywiązuje się do niej uwagę. Dlatego jeżeli masz już od lat makijaż a jego kolor uległ zmianie najlepiej usunąć go laserem. Dzięki temu pozbędziesz się szarych ust, zielonkawych lub łososiowych brwi czy rozlanego pod skórą barwnika. Laser pomaga też w korekcie kształtu makijażu permanentnego.
Podobnie jak w przypadku klasycznych tatuaży, skóra nie ulega oparzeniu. Po zabiegu mogą pojawić się wybroczyny i obrzęk. Część barwnika utlenia się w trakcie zabiegu, część cząsteczek jest rozbijana i usuwana przez organizm w ciągu kilku tygodniu od zabiegu. Kolejny zabieg wykonuje się po upływie 6-8 tygodni.
Po zabiegu nie należy korzystać z gorących kąpieli, warto smarować skórę kremem przyspieszającym gojenie jak Cicalfate firmy Avene. Bezpoeśrednio po naświtleniu naskórek unosi się i powierzchnia tatuażu bieleje. Po kilkunatu minutach widać pierwszy efekt zabiegu. Strupki występują tylko przy usuwaniu „trudnych” barwników.
Kolejny zabieg zaleca się wykonywać po upływie 6-8 tygodni.
Źródło:
Czasopismo Metamorfozy autor Katarzyna Jasiewicz 2012