Czytam, słucham, oglądam

"Pielęgnacja łokci i kolan"

ConsensusMED

tagi:
pielęgnacja, defekty i choroby skóry
kosmetologia
kosmetologia i medycyna estetyczna

Pielęgnacja łokci i kolan.           

 

Bardzo często w codziennej pielęgnacji łokciom i kolanom poświęcamy mniejszą uwagę. A przecież skóra w tych miejscach jest bardzo narażona na wysuszenie, szorstkość czy nawet pękanie. I wcale nie trzeba spędzać wielu godzin na klęczkach, aby zapracować sobie na zrogowaciałe, suche kolana.

 

W tym artykule o prawidłowej pielęgnacji łokci i kolan.

 

Złuszczanie.

 

Aby prawidłowo dbać o łokcie oraz kolana, powinniśmy pamiętać o ich systematycznym złuszczaniu.

Peeling powinien być wykonywany raz w tygodniu. Ponieważ skóra na kolanach i łokciach bywa mocno zrogowaciała, można z powodzeniem stosować peelingi gruboziarniste jak peeling solny czy cukrowy. Dzięki temu skóra na łokciach i kolanach stopniowo odzyska gładkość, sprężystość, a wnikanie składników aktywnych z preparatów do ich dalszej pielęgnacji będzie zdecydowanie bardziej efektywne.

 

Nawilżanie.

 

Każdego dni powinniśmy również dbać o nawilżanie łokci oraz kolan. Można w tym celu stosować zwykły balsam nawilżający, lub też specjalne preparaty przeznaczone dla wymagającej skóry tych okolic. Warto zwróć uwagę by preparat zawierał m.in. mocznik, masło shea, lanolinę, kwas mlekowy, kwas glikolowy, witaminę E.

Obecnie rynek kosmetologiczny oferuje tez maski na łokcie i kolana. Warto od czasu do czasu zrobić sobie domowe SPA, i dać skórze bombę składników odżywczych i nawilżających.

 

Niepokojące sygnały.

 

Jeśli skóra na łokciach i kolanach staje się żółto-pomarańczowa, dając wrażenie tzw. „brudnych łokci” warto udać się z wizytą do lekarza endokrynologa. Powyższa zmiana zazwyczaj świadczy o niedoczynności tarczycy. Zjawisko nazywa się karotenodermią i polega na niewłaściwym metabolizmie karotenu, przez co barwnik gromadzi się w skórze łokci oraz kolan.

 

Dbaj o stawy.

 

Zadbane kolana i łokcie to nie tylko gładka skóra, ale przede wszystkim zdrowie stawów. Z wiekiem nasze stawy narażone są na rozmaite dolegliwości. Aby nie dokuczały nam w przyszłości należy pamiętać, o zrównoważonej diecie, prawidłowej masie ciała, codziennej aktywności. W okresie zimowym powinniśmy dbać o suplementację witaminą D3. Należy pamiętać, że stawy lubią ciepło, pamiętajmy o właściwym ubiorze, nie bójmy się także wystawiać na 15 minutowe działania słońca w okresie letnim bez filtrów przeciwsłonecznych. Stawy lubią rozciąganie, warto zatem pomyśleć o jodze czy pilatesie prowadzonych przez przeszkolonych instruktorów. Należy pamiętać aby nie obciążać stawów podczas aktywności fizycznej. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą skutkować poważnymi kontuzjami i długotrwałym leczeniem oraz rehabilitacją.

 

 

Źródła:

www.kosmetologa.pl/uroda/sposoby-na-gladkie-lokcie-i-kolana.html

Laszczak A, Szmaj E. Skóra i jej przydatki jako lustrzane odbicie chorób wewnętrznych organizmu. Pol J Cosmetol 2015;18(1):55-61.

www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup-kosci-stawy/stawy-co-robic-byly-zawsze-sprawne-aa-TwX5-Lo13-63XM.html

 

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

ConsensusMED