Czytam, słucham, oglądam

"Akcesoria do Nordic Walking"

Seniorpedia

tagi:
anty aging
nordic walking
dla dziadków i wnuków

Wybór kijów i ubioru do Nordic Walking

 

Kiedy zdecydujesz się rozpocząć przygodę z Nordic Walking, niewątpliwie będziesz musiał zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest dobranie odpowiedniego sprzętu. Porządne akcesoria o wysokiej jakości są funkcjonalne i zapewniają przyjemny i bezpieczny przebieg ćwiczeń.

 

 

Z artykułu dowiesz się co potrzebujesz do chodzenia

 

 

Wybór kijów do Nordic Walking

 

Kije są najważniejszym wyposażeniem w Nordic Walking. Bez niech nie moglibyśmy uprawiać tej dyscypliny. Jako, że odpowiednio dobrane kije starczają na długi czas, to Twoja inwestycja powinna być planowana jako długoterminowa. Następujący przykład może przyjść nam z pomocą. Jeśli kupujesz odpowiednie buty do biegania i bardzo często ich używasz, to potrzebujesz przynajmniej dwóch par na rok. Biegacze, którzy na poważnie podchodzą do maratonów, zawsze używają kilku podobnych par butów w tym samym czasie, więc ich roczne zapotrzebowanie na obuwie wynosi aż 2–4 par. Kiedy już kupisz właściwe kije do Nordic Walking, to będziesz ich używać przez wiele lat. Od czasu do czasu, co jest całkowicie normalne, będzie trzeba tylko wymienić zużywające się części, takie jak rękawiczki, nakładki na asfalt i groty. Poniżej omówimy kryteria wyboru kijów i powiązanych z nimi czynników.

 

Kije do Nordic Walking muszą być krótsze niż te przeznaczone dla narciarzy biegowych. Powodem jest to, że na nartach rozwija się większe prędkości niż bez nich, ponadto, zimą końcówki zanurzają się w śniegu na pewną głębokość. Pierwszym krokiem przy kupowaniu kijów powinna być, najlepiej, wyprawa do działu z kijami w sklepie z akcesoriami sportowymi, gdzie można będzie wybrać sprzęt w oparciu o poniższe informacje.

 

Niezawodne i odpowiednio dobrane kije są integralnym elementem długotrwałej i pełnej sukcesów przygody z Nordic Walking. Następujący wzór jest używany do wybierania odpowiedniej długości kijów: 0,7018 x wzrost.

 

Użycie współczynnika 0.7 wskazuje, że kobieta o wzroście 170 cm potrzebuje kijów o długości 120 cm (170 x 0.7 = 119 cm).

 

Obecnie dla osób początkujących zaleca się stosowanie przelicznika 0.68, natomiast dla zaawansowanych 0.70, przyp. tłum.

 

Wzrost osoby chodzącej nie jest jednakże jedynym czynnikiem mającym wpływ na długość kija. Sprawność fizyczna, rozciągnięcie, proporcje kończyn, tempo i rodzaj terenu po którym się chodzi, również powinny być brane pod uwagę. Ponadto, ważne jest, aby rozważyć też własną znajomość techniki, jak i długoterminowe przeznaczenie kijów.

 

Podczas wyboru kijów do Nordic Walking, rozsądnie jest zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:

 

  • Konstrukcja i materiał rękojeści muszą być ergonomiczne, aby pasowały do kształtu ręki i nie obcierały podczas kontaktu z gołą dłonią.

 

  • Rękawiczka („pasek”) musi zapewniać odpowiednie wsparcie dla ręki i co więcej, powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby nie zachodziła potrzeba ściskania kija, kij powinien poruszać się naturalnie wraz z ruchami chodzącego.

 

  • Ponadto, dobra rękawiczka powinna równo rozkładać nacisk dłoni i zapewniać dobre krążenie krwi.

 

  • Kij musi być lekki i wytrzymały.

 

  • Twardy metalowy kolec (grot) w dolnej części kija, jest bezpiecznym rozwiązaniem, a gumowa nakładka na grot, dostarczana jako wyposażenie dodatkowe, absorbuje siłę uderzania o podłoże podczas chodzenia na twardych nawierzchniach.

 

 

Przed zakupem kijów powinieneś przetestować kilka rozmiarów kijów w sklepie, albo na różnych imprezach nordicowych. Podczas tych prób zwróć, proszę, uwagę na kilka rzeczy:

 

  • Czy podczas chodzenia z kijami masz poczucie naturalności i efektywności ruchów?

 

  • Czy kije stawiają opór odpowiedni do Twojego poziomu sprawności i umiejętności?

 

  • Jeśli kije są za krótkie, to ruchy wykonywane za ich pomocą również będą względnie za krótkie.

 

  • Odpowiednia długość kijów (około 0.7 x wzrost) zapewniają, że Twoje ruchy będą naturalnie do Ciebie dopasowane. Zasada ta doskonale znajduje zastosowanie u znacznej większości entuzjastów Nordic Walking.

 

  • Jeśli kije są za długie, to ruchy wykonywane za ich pomocą również będą względnie za długie, podczas gdy krótkie kije powodują krótkie ruchy.

 

  • Dobrym sposobem określania właściwego rozmiaru kija, jest również oparcie kija o podłoże i regulacja do momentu, kiedy łokieć znajdzie się w pozycji 90 stopni.

 

Odpowiednia technika i efektywny trening Nordic Walking mogą być osiągnięte w najwyższym stopniu, kiedy używa się sprzętu specjalnie stworzonego na potrzeby tego sportu. Odpowiedni kształt kija musi być oparty na ergonomii dłoni, a określony krój rękawiczki musi wspierać tę dłoń, aby nie było potrzeby ściskania rękojeści podczas chodzenia. Rękawiczka powinna być również łatwo regulowana. Metalowa końcówka kija, grot, wbija się w ziemię pod odpowiednim kątem, zapewniając optymalną przyczepność. Specjalna gumowa nakładka na asfalt została stworzona nie tylko, aby zmniejszać siłę uderzenia o podłoże i redukować hałas, ale również aby zapewnić niezawodne (pozytywne) odepchnięcie się podczas marszu po twardej nawierzchni.

 

Dobre kije do Nordic Walking składają się z trzech ważnych części:

 

1) Wymodelowanej rękojeści i rękawiczki, które zapewniają osiągnięcie odpowiedniej techniki, rytmu i ruchu.

 

2) Trwałego, lekkiego i sztywnego trzonu, który zapewnia odpowiednią elastyczność.

 

3) Grota zaprojektowanego specjalnie do Nordic Walking i przeznaczonego na różne rodzaje terenu; również gumowej nakładki montowanej na grot podczas chodzenia po asfalcie.

 

Każdy, wcześniej czy później, sam znajdzie odpowiedni dla siebie strój do uprawniania Nordic Walking. Jednak aby ułatwić ten zabieg, w następnej części książki znajdziesz kilka użytecznych porad.

 

Strój na ciepłą pogodę

 

Kiedy na dworze jest ciepło, bądź gorąco, najlepszą opcją ubioru jest T-shirt, który chroni górną część ciała przed słońcem i jednocześnie zmniejsza utratę płynów w organizmie. Znacznie, bowiem, więcej wody wyparowuje z nagiej skóry. Najrozsądniej będzie też ubrać krótkie spodenki, bądź sportowe szorty, np. te specjalnie przeznaczone do biegania czy chodzenia. Luźny i lekki styl ubioru jest w stanie zapewnić chodzącemu z kijami największą satysfakcję. Zaleca się również chronić głowę przed silnym słońcem, używając czapki z daszkiem, bądź innego nakrycia głowy. Delikatne, dobrze dopasowane i wygodne rękawiczki do Nordic Walking, będą świetnym dodatkiem, który zapobiegnie odciskom powstającym przy długich marszach.

 

Strój na zimną pogodę

 

Chłodne i mroźne warunki wymagają specjalnego ubioru. Deszcz, siła wiatru czy jego kierunek sprawiają, że ćwiczenia na dworze nabierają innego wydźwięku. Podczas mocnych podmuchów wiatru i temperatury bliskiej 0ºC, zaleca się noszenie ciepłej czapki w celu ochrony głowy. Grubsze i pełne rękawiczki do Nordic Walking zapewnią osłonę dla rąk. Ubieranie się na cebulę, warstwami, sprawi, że również będzie Ci ciepło i sucho. Wydolność, metabolizm i wytrzymałość na zimno zależą indywidualnie od osoby. Z tego powodu nie ma jednego, poprawnego sposobu ubierania się warstwami; każdy, kto ćwiczy na dworze powinien znaleźć własny, zależny od warunków pogodowych, sposób łączenia różnych warstw. Ubieranie się na cebulę jest bardzo proste, jeżeli pamiętamy o pewnych zasadach. Podstawą jest zakładanie kilku warstw, jednej na drugą, w kolejności dostosowanej do warunków i ciepła generowanego przez organizm podczas Nordic Walking. Celem pierwszej z nich jest przenoszenie wilgoci generowanej przez ciało do kolejnych warstw, co daje uczucie suchości skóry. Powietrze pomiędzy ubraniami tworzy mikroklimat, który izoluje od zimna i wentyluje ciało. Wierzchnia warstwa chroni przed deszczem i zimnym wiatrem, niemniej jednak powinna „oddychać”, aby ćwiczenia na dworze mogły pozostać przyjemnością. Istotny jest fakt, że każda część tego stroju może być użyta pojedynczo, lub w zestawie, w zależności od pogody.

 

Celem warstwy wewnętrznej jest eksport wilgoci do zewnętrznych warstw i zatrzymanie powietrza, które ogrzewa powierzchnię ciała. Im więcej potu się odprowadza, tym lepsza jest izolacja ciepła. Krótkie majtki, koszulki z krótkim rękawem i staniki ubrane pod warstwą wewnętrzną – bielizną termoaktywną – zapewniają prawidłowe proporcje grzewcze. Jako wewnętrzną warstwę najlepiej używać odzieży uszytej z oddychających i ciepłych sztucznych włókien, takich jak polipropylen i poliester. Bawełna nie jest odpowiednim materiałem na odzież tej warstwy.

 

Warstwa pośrednia. Najważniejszym zadaniem warstwy pośredniej jest ogrzewanie i izolacja. Materiał powinien być w stanie pochłonąć wilgoć spowodowaną potliwością organizmu. Ubrania o nie największej grubości i lekkości, mogą być używane jako bielizna, albo jako odzież noszona na bieliźnie. Jeśli na dworze jest zimno, to dodatkowa ciepła warstwa pośrednia powinna być założona pomiędzy bieliznę, a część chroniącą bezpośrednio przed warunkami atmosferycznymi. Liczba warstw pośrednich może się zwiększać w zależności od potrzeb. Najlepsze materiały na tę warstwę to, między innymi, grube i cienkie polary. Warstwa zewnętrzna Celem warstwy zewnętrznej jest ochrona przed wiatrem i deszczem. Powinna ona być w stanie również odprowadzać wilgoć, aby zapewnić prawidłową pracę wewnętrznej i pośredniej warstwy. Specyfikacja odzieży i jej modele są projektowane w zależności od wymagań poszczególnych dyscyplin sportowych. Materiały odporne na wodę i zużycie są wykorzystywane przy tego typu ubraniach.

 

Warstwa zewnętrzna musi być stosunkowo luźna, aby pomieścić pod nią kilka innych warstw, nie blokując przy tym ruchów. Właściwości oddychające dobrej warstwy zewnętrznej mogą być dostosowywane przez mechaniczną regulację otworów wentylacyjnych.

 

Obuwie

 

Obuwie odgrywa niesamowicie ważna rolę w ćwiczeniu Nordic Walking. Odpowiedni rozmiar i model butów poprawia jakość chodzenia z kijami. Im lepiej czują się Twoje stopy, tym lepiej Ty się czujesz. Na przykład, obuwie stworzone do sportów Nordicowych i do biegania, wspiera naturalny układ stopy i przywraca ją do właściwej pozycji w wypadku niewłaściwych stąpnięć. Również miękkość/sztywność materiału ma znaczący wpływ na funkcjonowanie stopy. Dobry but do Nordic Walking zapewnia odpowiednią ilość miejsca dla palców i stopy i ma solidną podeszwę. Podczas chodzenia z kijami, dobrze dobrane obuwie ułatwia i wspiera funkcjonowanie mięśni całego ciała.

 


Źródło

Prawdziwe oblicze nordic walking Marko Kantaneva str 36-41

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )

Powiązane