Czytam, słucham, oglądam
Umysł, emocje i sen.
Każdy niezależnie od wieku potrzebuje odpowiedniej ilości snu o dobrej jakości. Osoby starsze mają trudności z zasypianiem i snem, ale nieprawdą jest, że potrzebują go mniej. Niedobór snu prowadzi do stopniowego obniżenia jakości życia osób starszych. W ciągu całego życia jakość i ilość snu są bardzo istotne dla naszego zdrowia.
Wewnętrzny zegar regulujący cykl czuwania i snu wraz z wiekiem i słabszą funkcją podwzgórza może się rozregulować. Szyszynka produkuje mniej melatoniny, wydzielanego o zmierzchu „hormonu snu” sprzyjającegu zasypianiu. Podczas snu mózg przetwarza nowe informacje oraz regeneruje się. Może to ochraniać nas przed osłabieniem funkcji poznawczych. Sen sprzyja kreatywności, rozwiązywaniu problemów i zwiększa zdolność do koncentracji. Wypoczęty mózg radzi sobie lepiej w prawie każdym zadaniu poznawczym. Zaburzenia snu towarzyszą demencji i chorobie Alzheimera. Około 70% osób starszych z demencją cierpi na zaburzenia oddychania w tym na bezdech senny.
Emocjonalne oznaki braku snu
Brak snu może wpływać na nasze samopoczucie na kilka sposobów. Zmniejszona odporność na stres i fizjologiczne zmiany spowodowane brakiem snu mogą utrudniać kontrolowanie emocji i uczuć. Niewyspanie prowadzi do bycia humorzastym, smutnym, poirytowanym. Może zwiększać objawy depresji i stany lękowe. I zaczyna się błędne koło gdyż niepokój, który odczuwamy częściej gdy jesteśmy niewyspani utrudnia nam zasypianie a stany depresyjne nasilane przez brak snu powodują dalsze problemy ze snem.
Somnifobia
Somnifobia to odczuwanie silnego niepokoju związanego ze snem. Może się rozwinąć u osób, które doświadczyły traumy oraz u osób, które boją się śmierci we śnie. Fobia snu może również rozwinąć się z powodu problemów ze snem, takich jak koszmary senne. Każda z naszych emocji może nie pozwolić nam zasnąć w nocy, jeśli nie potrafimy pozwolić jej odejść.
Emocjonalne korzyści dobrego snu
Związek między snem a emocjami jest dwukierunkowy. Emocje nie tylko mogą zakłócać nasz sen, ale odpowiedni sen pomaga nam radzić sobie z emocjami i stresem na jawie. Dobrej jakości sen wiąże się ze zmniejszeniem liczby przypadków depresji i samobójstw. Sen reguluje naszą reakcję na stres i zapobiega wystąpieniu niepokoju. Sen poprawia naszą inteligencję emocjonalną. Ci, którzy dobrze śpią, lepiej rozpoznają emocje innych.