Czytam, słucham, oglądam

"Umysł, emocje a sen"

Seniorpedia

tagi:
sen
medytacja
anty aging
dobry sen

Umysł, emocje i sen.

 

Każdy niezależnie od wieku potrzebuje odpowiedniej ilości snu o dobrej jakości. Osoby starsze mają trudności z zasypianiem i snem, ale nieprawdą jest, że potrzebują go mniej. Niedobór snu prowadzi do stopniowego obniżenia jakości życia osób starszych. W ciągu całego życia jakość i ilość snu są bardzo istotne dla naszego zdrowia.

 

Wewnętrzny zegar regulujący cykl czuwania i snu wraz z wiekiem i słabszą funkcją podwzgórza może się rozregulować. Szyszynka produkuje mniej melatoniny, wydzielanego o zmierzchu „hormonu snu” sprzyjającegu zasypianiu. Podczas snu mózg przetwarza nowe informacje oraz regeneruje się. Może to ochraniać nas przed osłabieniem funkcji poznawczych. Sen sprzyja kreatywności, rozwiązywaniu problemów i zwiększa zdolność do koncentracji. Wypoczęty mózg radzi sobie lepiej w prawie każdym zadaniu poznawczym. Zaburzenia snu towarzyszą demencji i chorobie Alzheimera. Około 70% osób starszych z demencją cierpi na zaburzenia oddychania w tym na bezdech senny.

 

Emocjonalne oznaki braku snu

 

Brak snu może wpływać na nasze samopoczucie na kilka sposobów. Zmniejszona odporność na stres i fizjologiczne zmiany spowodowane brakiem snu mogą utrudniać kontrolowanie emocji i uczuć. Niewyspanie prowadzi do bycia humorzastym, smutnym, poirytowanym. Może zwiększać objawy depresji i stany lękowe. I zaczyna się błędne koło gdyż niepokój, który odczuwamy częściej gdy jesteśmy niewyspani utrudnia nam zasypianie a stany depresyjne nasilane przez brak snu powodują dalsze problemy ze snem.

 

Somnifobia

 

Somnifobia to odczuwanie silnego niepokoju związanego ze snem. Może się rozwinąć u osób, które doświadczyły traumy oraz u osób, które boją się śmierci we śnie. Fobia snu może również rozwinąć się z powodu problemów ze snem, takich jak koszmary senne. Każda z naszych emocji może nie pozwolić nam zasnąć w nocy, jeśli nie potrafimy pozwolić jej odejść.

 

Emocjonalne korzyści dobrego snu

 

Związek między snem a emocjami jest dwukierunkowy. Emocje nie tylko mogą zakłócać nasz sen, ale odpowiedni sen pomaga nam radzić sobie z emocjami i stresem na jawie. Dobrej jakości sen wiąże się ze zmniejszeniem liczby przypadków depresji i samobójstw. Sen reguluje naszą reakcję na stres i zapobiega wystąpieniu niepokoju. Sen poprawia naszą inteligencję emocjonalną. Ci, którzy dobrze śpią, lepiej rozpoznają emocje innych.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )