Czytam, słucham, oglądam

"Jak spowolnić procesy starzenia"

Seniorpedia

tagi:
anty aging
defekty skóry
makijaż
kosmetologia
kosmetologia i medycyna estetyczna
zdrowie
medycyna regeneracyjna
spowalnianie starzenia
pielęgnacja, defekty i choroby skóry

Aktywność anty-aging.

 

Dlaczego jedni starzeją się wolniej a inni szybciej? To nie tylko genetyka, wpływy środowiska, stresująca praca. To jak się czujemy i jak wyglądamy w wieku późnej dorosłości jest sumą doświadczeń ciała przez całe nasze życie. Jednak na każdym jego etapie bycie aktywnym jest zdrowsze od bycia biernym. Zachęcamy do aktywności w różnych wymiarach.

 

Przeczytaj jak spowolnić procesy starzenia się ciała.

 

Bądź aktywny fizycznie.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Poznaj niepokojące objawy i zgłaszaj je lekarzowi.

Utrzymuj prawidłową wagę i dietę.

Unikaj upału i nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

 

Bądź aktywny fizycznie.

 

Ćwiczenia fizyczne są niezastąpionym sposobem na zdrowe starzenie się. Najlepiej abyś był aktywny 30 minut przez większość dni tygodnia. Najlepiej wykonuj ćwiczenia które lubisz, jest bardziej prawdopodobne, że je zrobisz.

 

Jeśli obawiasz się upadku zacznij od zajęć zmniejszających ich ryzyko. Znakomitym ćwiczeniem, którego skuteczność jest potwierdzona naukowo jest tai chi. Gdy będziesz wykonywać także ćwiczenia oporowe z taśmami twoje ciało stanie się mocniejsze i bardziej sprawne.

 

Powinieneś wykonywać różne rodzaje ćwiczeń bo będą oddziaływać na różne typy mięśni. Jeżeli nie wiesz jakie wybrać poproś o pomoc lekarza rodzinnego lub fizjoterapeutę. Zwróć się do nich także gdy miałeś przerwę w ćwiczeniach.

 

Pamiętaj, o tym że masz mięśnie dna miednicy, o których często zapominamy a to one wpływają na równowagę, postawę, mogą być odpowiedzialne za bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ich prawidłowa funkcja zapobiega wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

 

Jeżeli możesz nie rezygnuj z codziennych obowiązków. Aktywność fizyczna to także prace domowe, uprawa ogrodu czy robienie zakupów.

 

Staraj się mniej siedzieć a więcej ruszać, jednak zachowuj spokój w swoich aktywnościach. 

 

Dbaj o swoje bezpieczeństwo.

 

Ogranicz spożycie alkoholu. Wiedz, że przyjmowanie niektórych leków nie można łączyć z alkoholem. Nie prowadź samochodu pod wpływem alkoholu i pamiętaj aby jeździć ostrożniej niż w młodości bo Twój czas reakcji jest coraz dłuższy. Także w ruchu pieszym gdy przechodzisz na światłach lub przez ulicę zawsze patrz w obie strony. Po pierwsze możesz nie być już taki szybki jak dawniej, po drugie możesz słabiej słyszeć i widzieć.

 

Zadbaj o porządek w miejscu zamieszkania. Pozbądź się rzeczy, których już nie używasz. Nie dość że zajmują miejsce to jeszcze możesz się o nie potknąć. Zamontuj czujniki dymu i dbaj o to aby były sprawne.

 

Miej przy sobie telefon komórkowy. To nie tylko doskonały sposób na pozostawanie w kontakcie z innymi osobami czy nagrywanie miłych filmików, ale może także być pomocny w nagłych wypadkach.

 

 

Poznaj niepokojące objawy i zgłaszaj je lekarzowi.

 

Obserwuj powierzchnię skóry i sprawdzaj czy nie pojawiają się na niej szybko powiększające się nowe zmiany. Obserwuj także te zmiany, które masz od dawna. Plamy o nierównych granicach, nierówno wybarwione, które nie chcą się zagoić, często krwawią lub złuszczają się i „odrastają”, mają czerwoną otoczkę powinny budzić Twój niepokój. Skonsultuj je z lekarzem lub zbadaj pod dermatoskopem.

 

Pamiętaj, aby wzywać karetkę pogotowania natychmiast gdy możesz mieć objawy:

 

  • Udaru - opadanie jednej połowy twarzy najczęściej okolicy oka lub kącika ust, osłabienie ramienia, utrudnione mówienie, ból jednej gałki ocznej.

 

  • Zawału serca - ból i/lub ucisk w klatce piersiowej, szczęce i ramieniu, duszność, poty, kołatanie serca.

 

Badania przesiewowe ratują życie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o programach badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, raka piersi i szyjki macicy oraz o wszelkich innych badaniach przesiewowych, które mogą być dla Ciebie istotne.

 

Jeśli wystąpią nietypowe krwawienia, skontaktuj się z lekarzem.

 

Nie ignoruj stóp i paznokci, a jeśli masz cukrzycę lub zaburzenia czucia w stopach.

 

Poproś lekarza o opis leków jakie przyjmujesz i dowiedz się dlaczego są Tobie potrzebne. Jeśli masz wątpliwości odnośnie diagnozy lub leczenia nie bój się poprosić o drugą opinię. Odwiedzaj lekarza regularnie zwłaszcza gdy cierpisz na chorobę przewlekłą. Współpracuj z nim w opiece nad swoim zdrowiem. Minimum raz w roku odwiedzaj dentystę.

 

Zadbaj o zmysły. Raz w roku sprawdzaj narząd wzroku, nawet jeśli uważasz, że nie masz z nim problemu. Stany takie jak jaskra mogą pojawić się bez ostrzeżenia. Nie ignoruj ubytku słuchu może odciąć Cię od świata i prawie zawsze można coś zrobić, aby pomóc.

 

Poddawaj się szczepieniom mogą później zapobiec wielu nieszczęściom.

 

Jeśli nadal palisz, poszukaj pomocy. Rzucenie palenia, bez względu na wiek, sprawi, że będziesz zdrowszy.

 

Utrzymuj prawidłową wagę i dietę.

 

 

Staraj się utrzymać odpowiednią wagę, kontroluj obwód talii bo tak najłatwiej jest ocenić czy dotyka Ciebie otyłość brzuszna. Ale także gdy bez powodu tracisz na wadze skonsultuj się z lekarzem.

 

Jeśli chodzi o jedzenie, pamiętaj, że „świeże jest zwykle najlepsze”. Zmniejsz spożycie soli i cukru. Ale nie rezygnuj z okazjonalnych przysmaków i wpisz je na listę przyjemności od święta. Przybij piątkę wysokiej zawartości błonnika w diecie.

 

Unikaj upału i nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

 

Nie eksponuj się nadmiernie na słońce, ale też całkowicie go nie unikaj. Osłaniaj głowę i przebywaj w cieniu. Ale pamiętaj, że promienie słoneczne obdarowują Ciebie witaminą D potrzebną mięśniom, kościom i ważną dla ogólnego stanu zdrowia. Nie unikaj przyjmowania suplementów witaminy D.

 

Podczas ekstremalnych upałów pamiętaj, aby pić dużo płynów i nie podejmować intensywnego wysiłku lub unikać powodów do zdenerwowania.

 

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )

Powiązane