Czytam, słucham, oglądam

"Wdzięczność za poranną kawę"

Seniorpedia

tagi:
uważność tu i teraz
praktyka uważności
ćwiczenie uważności

Wdzięczność za poranną kawę.

 

Kupując kawę szybko dziękujesz bariście, czy miłemu nieznajomemu, który otwiera drzwi, gdy wychodzisz z kawiarni. Ale ilu ludziom miałbyś okazać wdzięczność gdybyś chciał uwzględnić wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że możesz tę kawę wypić? Temu AJ Jacobs poświęca swoje przemówienie TED oraz książkę „Thanks a Thousand”. Jacobs sądził, że przekonanie czytelników do okazywania wdzięczności za filiżankę kawy będzie prostym zadaniem, tymczasem okazało się, że większość z nas uważa ją za coś oczywistego.

 

 

 

 

 

 

Po co praktykować wdzięczność?

 

Jacobs, podobnie jak wielu z nas, stwierdził, że często pomijał pozytywne cechy dnia a skupiał się na negatywnych. Praktykowanie wdzięczności pomogło mu w uwolnieniu się od negatywnych myśli. Wyjaśnia: „Pozwoliło mi skupić się na setkach rzeczy, które idą dobrze każdego dnia, w przeciwieństwie do trzech lub czterech, które się nie udają”.

 

„Chciałbym podziękować kierowcy ciężarówki, który dostarczył kawę do kawiarni, ale nie wykonałby tego bez wybudowanej drogi. Dlatego chciałbym podziękować ludziom, którzy wytyczyli drogę i tym którzy położyli asfalt oraz wybrukowali chodnik.”- mówi Jacobs. „I uświadomiłeś sobie, że moja kawa, podobnie jak wiele innych na świecie, wymagała połączonej pracy ogromnej ilości osób z różnych środowisk”. Dzieli się doświadczeniami z własnej praktyki wdzięczności.

 

 

Dziękuj patrząc w oczy.

 

„Spojrzenie przypomina ci, że masz do czynienia z człowiekiem, który ma rodzinę, aspiracje i zawstydzające wspomnienia z liceum” - mówi Jacobs. Poświęcenie chwili na kontakt wzrokowy z tą osobą może pomóc nam zobaczyć w niej człowieka a nie „ludzki automat sprzedający. Ta krótka chwila połączenia jest bardzo ważna zarówno dla bycia człowiekiem jak i odczuwania szczęścia” – kontynuuje.

 

 

Miej czas na delektowanie się.

 

Chcąc podziękować każdej osobie, która przyczyniła się do powstania jego porannej kawy Jacobs poznał testera kawy Eda Kaufmanna. Był pod wrażeniem jego zdolności do dostrzeżenia wszystkich drobnych składowych smaku kawy (na przykład nuty wiciokrzewu), których większość z nas nie wyczuwa. Czynność picia kawy wykonujemy często w pośpiechu przygotowując się do pracy, jadąc metrem lub będąc na spotkaniu. Nie zauważamy, czego smakujemy. „Zainspirowany Edem, postanowiłem pozostawić kawę na języku przez pięć sekund” - mówi Jacobs. „Wszyscy jesteśmy zajęci, ale mógłbym poświęcić pięć sekund i uważnie odczuć jej konsystencję, kwasowość i słodycz a nie wypijać jej na autopilocie” „Idea delektowania się jest ważna dla wdzięczności – mówi - psychologowie tłumaczą że wdzięczność polega na tym, by zatrzymać się w chwili tak długo, jak to możliwe aby ją przeżyć”

 

 

Znajdź wokół siebie arcydzieła.

 

Biorąc pod uwagę wszystko, co składa się na powstanie filiżanki kawy - ziarna, cukier, mleko - łatwo jest przeoczyć samą filiżankę. Jednak Jacobs mówi, że jedną z najlepszych rozmów, jakie odbył podczas całego projektu, była rozmowa z mężczyzną, który tworzy wieczka do kubków na kawę. „Mówi, że zła pokrywka może zepsuć aromat kawy, który jest tak ważny dla całości doznań podczas jej picia” - wspomina Jacobs. „Poświęcając czas dostrzegamy drobiazgi, które wzbogacają nasze życie” – mówi.

 

 

Zmieniaj myślenie poprzez zachowanie.

 

Jeśli zachowujesz się tak, jakbyś był wdzięczny, w końcu odczujesz wdzięczność. Stereotyp mówi, że nasz umysł kieruje naszym zachowaniem, tymczasem zachowanie bardzo często zmienia nasze sposób myślenia - mówi Jacobs - Podczas projektu budziłem się każdego ranka w nastroju, do którego mam skłonność czyli bycia zrzędliwym, ale każdego dnia zmuszałem się do pisania dziennika wdzięczności” - wyjaśnia. Pomimo początkowego braku odczuwania wdzięczności, Jacobs ostatecznie zauważył zmianę w jego „nastroju z którym zaczynał dzień”.

 

 

Okazuj wdzięczność pomagając innym.

 

Jest wiele osób którym powinieneś być wdzięczny a których nigdy nie spotkasz. Jacobs uświadomił sobie, że czasami najlepszym sposobem wyrażenia wdzięczności za czyjąś pomoc jest pomaganie innym. „Kiedy jesteś w złym stanie, często koncentrujesz się na własnych potrzebach. Ale gdy znów w Twoim życiu jest miejsce na wdzięczność może oddać spłacić ją pomagając innej osobie”- podsumowuje Jacobs.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )