Czytam, słucham, oglądam
Zostań wolontariuszem wytchnieniowym Seniorpedia.
Większość osób nie chce zmieniać miejsca zamieszkania mimo pojawiających się wraz z upływem lat utrudnień w samodzielnym gotowaniu, sprzątaniu i wychodzeniu z domu. Wraz z upływem czasu brak pomocy skutkuje stopniowo narastającą izolacją i osamotnieniem. Jakość życia przywraca wtedy pomoc ze strony rodziny. Jednak rodzinni opiekunowie często mają wiele codziennych obowiązków lub mieszkają daleko. Zostań wolontariuszem jako opiekun wytchnieniowy.
W tym artykule poznasz wolontariat wytchnieniowy Seniorpedia
Dając pomoc otrzymujesz wdzięczność. Jak zostać wolontariuszem wytchnieniowym. Jak opiekun rodzinny może otrzymać wsparcie.
|
Dając pomoc otrzymujesz wdzięczność.
Wolontariusz pomagający rodzinie w opiece nad osoba starszą, pomaga zarówno tej osobie jak i jej rodzinie. Starszej osobie zapewnia miło spędzony czas i zapomnienie o samotności a opiekunom rodzinnym nieocenioną chwile dla nich samych.
Średni wiek członka rodziny opiekującego się starszym krewnym to 50 lat. W tym wieku często opieka nad starszą osobą musi być godzona ze wspieraniem emocjonalnym i finansowym dorastających dzieci oraz z aktywnością zawodową. Pełnienie funkcji opiekuna rodzinnego może być stresujące, męczące i negatywnie odbijać się na zdrowiu oraz samopoczuciu. Badania przeprowadzone w USA w 2017 roku wskazują, że blisko połowa osób odczuwa przewlekłe zmęczenie, obniżenie nastroju, depresję oraz nie ma czasu aby zatroszczyć się o własne zdrowie i aktywność fizyczną.
Jak zostać wolontariuszem wytchnieniowym.
Jak nazwa wskazuje możesz zostać tymczasowym opiekunem osoby starszej zajmującym się nią w zastępstwie opiekującego się na co dzień członka rodziny. Twoja obecność nie ma sprowadzać się do pomocy w domu. Staniesz się towarzyszem osoby starszej grając z nią w gry, wychodząc na wycieczki, oglądając filmy, rozwijając hobby czy po prostu rozmawiając.
Twój poświęcony czas zaowocuje poprawą jakości życia trzech osób: opiekuna osoby starszej, jej samej, ale też Twojego.
Twoja obecność to czas, który osoba na co dzień opiekująca się osobą starszą przeznaczy na chwilę odpoczynku, wyjście do fryzjera, zajęcie się własnym zdrowiem czy poprawieniem samopoczucia dzięki zrobieniu czegoś dla siebie.
Ty w zamian za ofiarowaną pomoc pozyskasz dodatkowy cel w życiu, otrzymasz przyjaźń, wdzięczność i emocjonalne wsparcie.
Zmiana w życiu osoby starszej może być nie do przecenienia. Twoje zaangażowanie może przyczynić się do przywrócenia jej godności i poczucia niezależności. Poświęcenie uwagi i okazanie szacunku osobie starszej może zachęcić ją do większej aktywności i podzielenia się swoimi potrzebami gdyż ich spełnienie nie obciąży przyjaciół, rodziny lub sąsiadów. Świadomość osoby starszej, że nie jest ciężarem dla innych pomaga jej ponownie poczuć się samodzielną. To bardzo cenne gdyż utrata niezależności jest bolączką starszych osób. Jest też trudna dla ich dzieci z uwagi na pewnego rodzaju odwrócenie ról.
Utratę niezależności widać gdy przychodzi konieczność rezygnacji z prowadzenia samochodu lub z uprawiania ulubionego hobby. Wolontariusz wytchnieniowy może pomóc utrzymać niezależność dzięki towarzyszeniu w załatwianiu spraw, uczestniczeniu w spotkaniach lokalnej społeczności osób starszych czy w odwiedzaniu znajomych. Zwiększenie aktywności i możliwości osoby starszej dzięki pomocy wolontaiusza wytchnieniowego może ograniczać stany lękowe i depresyjne a nawet łagodzić dolegliwości bólowe. Utrzymywanie aktywnych relacji społecznych zmniejsza występowania i spowalnia postępowanie choroby Alzheimera, osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób układu krążenia. Seniorzy zaangażowani społecznie są bardziej aktywni fizycznie, częściej wykonują badania, lepiej się odżywiają a nawet nawiązują przyjaźnie. To ogromne zalety odzyskania niezależności gdyż uczucie samotności i izolacji może oddziaływać negatywnie na stan psychiczny i fizyczny osób starszych.
Przypomnijmy, że oprócz niewątpliwych korzyści jakie niesie pomoc wolontariusza wytchnieniowego osobie starszej, pomaga on także członkom rodziny darowując im czas dla siebie i chwile spokoju. Według Psychology Today zapewnienie codziennej opieki osobie starszej przez członków rodziny odbywa się kosztem ich własnego czasu przeznaczanego na przyjemności i może skutkować podniesieniem poziomu stresu oraz skłonnością do poirytowania.
Blisko połowa opiekunów czuje się obciążona codziennymi obowiązkami. W wieku 40-60 lat około 10-15% osób jest odpowiedzialnych za opiekę nad starzejącym się rodzicem poświęcając temu około 20 godzin tygodniowo. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazało, że często jednocześnie osoby te zajmują się wychowaniem dzieci i pracą zawodową.
Pomoc niesiona przez wolontariusza wytchnieniowego to dla członka rodziny osoby starszej możliwość zatroszczenia się o własne potrzeby i zdrowie podczas gdy jest ona pod życzliwą i bezpieczną opieką.
Jak opiekun rodzinny może otrzymać wsparcie.
Opiekunowie rodzinni poświęcają się swoim obowiązkom z miłości, oddania i zaangażowania jednak należy pamiętać, że trudno jest w pojedynkę unieść ciężar opieki. Opiekunowie mimo tego, że ich postępowanie jest bezinteresowne zasługują na chwilę relaksu czy możliwość zatroszczenia się o własne zdrowie i samopoczucie. Zasługują aby móc poczytać, wyjść na spacer czy spotkać się ze znajomymi. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko wypalenia i poprawia jakość czasu spędzanego z osobą starszą czyniąc go pełnym miłości i uwagi.
Jednocześnie osoba starsza może naprawdę skorzystać na możliwości spędzenia czasu z nową twarzą – wspólnego wspominania, dzielenia się posiłkami i przeżywania nowych doświadczeń.
Jeżeli czytasz ten artykuł będąc członkiem rodziny osoby starszej wymagającej opieki pamiętaj, że są sposoby uzyskania pomocy.
Jednym z nich jest założenie Klubu opieki, do którego zaprosisz członków swojej rodziny. Dzięki temu będziecie mogli łatwiej komunikować się ze sobą i dzielić obowiązkami. Jeżeli nie masz w rodzinie osób mogących pomóc lub mieszkają one zbyt daleko zaproś do współpracy wolontariusza aplikując o pomoc wolontariusza i zaznaczając potrzebie pomocy wolontariusza Wytchnieniowego. Nowa znajomość przywróci Tobie spokój a osobie starszej dostarczy nowych możliwości.