Czytam, słucham, oglądam

"Fakty i mity o demencji."

Seniorpedia

tagi:
demencja
opieka rodzinna
demencja

Fakty i mity o demencji.

 

Większość ludzi uważa, że otępienie to naturalny, nieuchronny i nieodłączny element starzenia się. W rzeczywistości jednak jest inaczej. Eksperci przekonują, że demencja to choroba, a ryzyko jej wystąpienia oraz tempo rozwoju można znacząco obniżyć, dzięki odpowiedniej profilaktyce.

 

 

 

Jak często i dlaczego cierpimy na demencję.

 

Prawie 80 proc. z nas obawia się, że w którymś momencie życia będzie mieć demencję. Co więcej, około 66 proc. (dwie trzecie społeczeństwa) sądzi, że demencja jest naturalnym skutkiem starzenia się organizmu człowieka. W efekcie, aż jedna na cztery osoby (25 proc.) uważa, że nic nie można zrobić, aby zapobiegać demencji. Takie oto, dość ponure wnioski, płyną z globalnego badania ankietowego na temat świadomości i postaw społecznych dotyczących demencji, które zostało przeprowadzone na próbie 70 tys. osób ze 155 krajów przez London School of Economics and Political Science, na zlecenie organizacji Alzheimer’s Disease International (ADI).

 

W raporcie opisującym wyniki tego badania, zatytułowanym „World Alzheimer Report 2019. Attitudes to dementia”, przedstawiciele ADI nie kryją swego zaskoczenia tak niską świadomością społeczną na temat demencji.

 

Jak można obniżyć ryzyko rozwoju demencji.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się uświadamiać wszystkich, że demencja jest chorobą przyczyniającą się nie tylko do dużego spadku jakości życia, lecz przede wszystkim do przedwczesnej śmierci. „Choć wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji, to jednak choroba ta nie jest naturalną i nieuchronną częścią starzenia się. Wiele badań naukowych dowiodło tego, że istnieje związek między konkretnymi elementami stylu życia a ryzykiem rozwoju demencji. Tego rodzaju czynnikami ryzyka są m.in.: niedobór aktywności fizycznej, palenie tytoniu, niezdrowa dieta i nadużywanie alkoholu. Ponadto, wiadomo też, że ryzyko rozwoju demencji zwiększają niektóre choroby przewlekłe, takie jak: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, hipercholesterolemia i depresja. WHO wskazuje również na istotną rolę izolacji społecznej (samotności), a także braku aktywności umysłowej (poznawczej).” – czytamy w najnowszych wytycznych WHO dotyczących profilaktyki demencji. „Świadomość istnienia tak wielu potencjalnie modyfikowalnych czynników ryzyka w praktyce oznacza, że zapobieganie demencji jest możliwe” – podkreślają eksperci WHO.

 

Jakie są wczesne objawy demencji.

 

Sygnały ostrzegawcze mogące świadczyć o rozwijającej się demencji z początku mogą być bardzo subtelne, przez co łatwo je przegapić albo zignorować. O ile szybsza byłaby ich reakcja, gdyby było to schorzenie natury fizycznej albo dające bardziej spektakularne objawy” – komentuje Paola Barbarino, dyrektor naczelny ADI. Tym bardziej jednak warto je znać i zwracać na nie uwagę.

 

Są wśród nich m.in.:

 

  • Problemy z pamięcią (np. zapominanie o bieżących wydarzeniach, umówionych terminach i innych ustaleniach)

 

  • Osłabiona orientacja w czasie i przestrzeni  (np. trudności w znalezieniu drogi do jakiegoś miejsca, poczucie zagubienia, trudność w ocenie odległości czy kierunku)

 

  • Ograniczona koncentracja i osłabione procesy poznawcze (np. problemy z myśleniem abstrakcyjnym, liczeniem, wysławianiem się - doborem właściwych słów)

 

  • Zmiany osobowości i zachowania (np. nagłe zmiany nastroju bez wyraźnego powodu, nieuzasadniona podejrzliwość lub izolowanie się)

 

  • Apatia i zamknięcie się w sobie lub depresja (utrata inicjatywy, dawnych zainteresowań)

 

  • Trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności (np. przygotowywaniu posiłków)

 

  • Gubienie przedmiotów lub umieszczanie ich w nietypowych miejscach.

 

 

Jak pomagać chorym i opiekunom rodzinnym.

 

Kolejnym ważnym wnioskiem wypływającym z tego badania jest fakt, że demencja stanowi bardzo duże obciążenie nie tylko dla samych chorych, lecz także dla ich bliskich i opiekunów. Ponad 50 proc. opiekunów osób z demencją stwierdziło w ankiecie, że ich stan zdrowia ucierpiał w wyniku pełnienia obowiązków opiekuńczych, a ponad 60 proc. - że ucierpiało na tym również ich życie społeczne. Opiekunowie, którymi często są członkowie najbliższej rodziny, skarżyli się ponadto na przewlekły stres z tym związany (75 proc.), a także problemy zawodowe (49 proc.). 

 

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, działa wiele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, które udzielają praktycznych informacji, porad i innych, bardziej konkretnych form wsparcia dla osób z demencją oraz ich opiekunów i rodzin. Poniżej wskazujemy niektóre z nich: 

 

 

 

 

 

 

 


Źródła:

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl 

„World Alzheimer Report 2019. Attitudes to dementia” – opracowanie dostępne na stronie internetowej Alzheimer’s Disease International.

Strona internetowa Alzheimer's Research UK 

Risk reduction of cognitive decline and dementia: WHO Guidelines

Opracowanie na temat wczesnych objawów demencji „Helpsheet about dementia”.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )

Powiązane