Czytam, słucham, oglądam

"Poczucie szczęścia a wdzięczność."

Seniorpedia

tagi:
demencja
uważność tu i teraz
tu i teraz
ćwiczenie uważności
praktyka uważności

Wdzięczność zwiększa poczucie szczęścia.

 

„Życie toczy się zbyt szybko. Jeśli nie zatrzymasz się i nie rozejrzysz od czasu do czasu, możesz je przeoczyć”.

Ferris Bueller

 

 

Poniżej kilka sposobów aby każdego dnia odczuwać wdzięczność.

 

 

Doceniaj nawet małe rzeczy.

 

Przyjęło się uważać, że wdzięczność odczuwa się za „wielkie” rzeczy w życiu. Ale wdzięczność poprawia naszą jakość życia gdy odczuwamy ją codziennie. Aby tak się stało, aby stała się wręcz nawykiem trzeba doceniać każdą dobrą chwilę w życiu oraz uwierzyć, że nic nie jest zbyt błahe aby nie móc być za to wdzięcznym. Może to być oczywiście dobra pogoda lub fakt, że listonosz dostarcza Ci listy. Każdy powód jest dobry aby ćwiczyć wdzięczność.

 

Odczuwaj wdzięczność za swoje doświadczenia.

 

Wdzięczność to nie tylko wdzięczność za pozytywne doświadczenia. Czasem trudne sytuacje pomagają poczuć za co należy być wdzięcznym. Nawet gdy jesteś w trudnej sytuacji możesz czuć wdzięczność za ilość współczucia, która Ciebie spotyka. Każde doświadczenie, także te trudne kształtuje osobowość. Zastanów się jak Twoje doświadczenia wpłynęły na Ciebie.

 

Ćwicz uważność wdzięczności.

 

Poświęć każdego dnia kilka chwil na myślenie o kilku rzeczach, za które jesteś wdzięczny. Staraj się skupiając się na odczuwaniu wdzięczności poczuć ją w całym ciele. Regularne ćwiczenia sprawią, że odczuwanie wdzięczności będzie przychodzić naturalnie a po każdym ćwiczeniu poczujesz się szczęśliwszy. Uznaje się, że po 8 tygodniach codziennej praktyki wdzięczności umysł jest „bardziej skłonny” do codziennego odczuwania wdzięczności dzięki zmienionym wzorcom myślowym a Ty czujesz się bardziej szczęśliwszy.

 

Prowadź dziennik wdzięczności.

 

Po każdym uważnym odczuwaniu wdzięczności lub co tydzień czy miesiąc zapisuj swoje pozytywne myśli w dzienniku. Jego prowadzenie pomoże ci zwracać większą uwagę na pozytywne strony życia. Pisząc świadomie myślisz o słowach, które zapisujesz. To też ćwiczenie uważności dla wdzięczności.

 

Bierz udział w wolontariacie.

 

Wolontariat to poparty badaniami sposób na lepsze samopoczucie. Dzielenie się własnym czasem, wiedzą, umiejętnościami na rzecz lokalnych społeczności jest dobrym sposobem na odwdzięczanie się innym. Nie tylko sprawia, że będziesz bardziej wdzięczny za rzeczy, które możesz przyjąć za pewnik, ale badania wykazały, że wolontariat w celu pomocy innym poprawia nasze samopoczucie, a tym samym naszą zdolność do większego odczuwania wdzięczności. Teoria ta jest poparta badaniami Prof. Uniwersytetu Pensylwanii, Martina Seligman i przedstawiona w anglojęzycznej książce wydanej w 2011 roku Flourish: A Visionary New Understanding of Happiness and Well-Being. Warto przeczytać, bo aby uwierzyć, że wolontariat to najbardziej niezawodny sposób na chwilowe zwiększenie samopoczucia. Innymi słowy: pomaganie innym pomaga tobie!

 

Wyrażaj siebie.

 

Aby wdzięczność była odczuwana jeszcze silniej warto ją okazywać osobom, na których Ci zależy. Soul Pancake, grupa, która pracuje nad utworzeniem „nauki o szczęściu”, przeprowadziła eksperyment, w którym zachęcali ludzi do napisania listu do osoby, wobec której czuli wdzięczność. Samo to ćwiczenie zwiększyło poziom szczęścia z 2 do 4%. Jednak gdy te same osoby zadzwoniły do adresatów listów i wyraziły osobiście swoją wdzięczność ich poziom szczęścia wzrósł z 4% do 19%.

 

Spędzaj czas z bliskimi.

 

Jeżeli trudno Ci odczuwać wdzięczność we własnym życiu spędzaj czas ze znajomymi, przyjaciółmi czy rodziną. Wobec nich czasem łatwiej ja okazywać. Uważnie słuchaj, inicjuj rozmowę zwracając uwagę na ładne buty lub fryzurę.

 

Zwiększaj poczucie szczęścia dbając o siebie.

 

Poczucie szczęścia i wdzięczności są od siebie wzajemnie zależne. Kiedy zwiększa się wydzielanie endorfin łatwiej jest odczuwać wdzięczność i prowadzić jej dziennik. Dlatego rozwijaj swojej hobby, bądź aktywny fizycznie i społecznie.

 


Żródło

Opracowanie na podstawie artykułu Janet Miller w Forbes

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )

Powiązane