Czytam, słucham, oglądam
Nie daj mięśniom zanikać.
Zmniejszenie ilości włókien mięśniowych oraz pogorszenie ich funkcji i siły to sarkopenia.
Gdy postępuje wraz z wiekiem mówimy o sarkopenii pierwotnej, gdy wynika z braku aktywności i złego odżywiania o sarkopenii wtórnej. Kiedy wszystkie czynniki oddziałują jednocześnie sarkopenia postępuje szybko.
Ten artykuł zawiera |
Masz wpływ na postępowanie sarkopenii gdyż większość czynników wpływających na jej postępowanie leży w Twoich rękach. Bądź aktywny.
Czynniki wpływające na postępowanie sarkopenii
Czynniki wpływające na postępowanie sarkopenii |
Przykłady |
Wiek |
Spadek masy mięśniowej postępujący z wiekiem |
Choroby |
Choroby o podłożu neurologicznym. Stany zapalne, niewydolność narządów. Zapalenie kości i stawów. |
Brak Ruchu |
Siedzący tryb życia wynikający z ograniczonej mobilność. Zbyt długie pozostawanie w łóżku. Brak aktywności fizycznej. |
Złe odżywianie |
Niedożywienie lub zaburzenia wchłaniania. Brak apetytu wynikający z przyjmowanych leków. Otyłość wynikająca ze złego odżywiania. 1 |
Następstwa zaniku masy mięśniowej
Wraz z sarkopenią postępuje osłabienie siły i funkcji mięśni. Utrzymanie masy mięśniowej zbliżonej do prawidłowej jest kluczowe nie tylko dla zachowania sprawności fizycznej, ale także dla metabolizmu i homeostazy. Wykazano, że niska masa mięśniowa pogarsza rokowanie w wieku stanach chorobowych jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby nowotworowe, choroby sercowo-naczyniowe.2 Dobry stan mięśni szkieletowych pomaga utrzymać równowagę oraz właściwą postawę ciała w spoczynku i w ruchu. Stan mięśni wpływa na zapotrzebowanie energetyczne organizmu.
Pierwsze objawy spadku masy mięśniowej następują około 40 roku życia. W okresie późnej dorosłości różnice w stanie mięśni pomiędzy osobami w podobnym wieku mogą być bardzo wyraźne. W dużym stopniu zależą one od aktywności fizycznej podejmowanej na przestrzeni życia, ale także po 60 rż. Regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych wymagających nieco wysiłku poprawia masę mięśniową, ich siłę i funkcję zmniejszając ryzyko upadków i złamań.3
Wykres pokazuje jak duża może być różnica w spadku masy mięśniowej u osób starszych będących aktywnymi stale przez całe życie a tymi którzy unikali wysiłku fizycznego.
Właściwa masa mięśniowa to nie tylko poprawa sprawności, siły, postawy i metabolizmu. Badania wykazały, że utrzymanie mięśni w formie ma inne pozytywne następstwa:
o zmniejszenie ryzyka upadków, złamań5 , infekcji i śmiertelności 6,
o skrócenie czasu gojenia się ran 7,
o złagodzenie niektórych objawów towarzyszących określonym chorobom (np. chorobom nowotworowym, obturacyjnej chorobie płuc) 8.
Może pomóc tai chi, ćwiczenia oporowe i właściwa dieta
Połączenie aktywności fizycznej z właściwym odżywianiem polegającym na przyjmowaniu odpowiedniej ilości białek, wapnia i witaminy D uznaje się za złoty standard utrzymania siły i funkcji mięśni. Im wcześniej włączymy zdrowe nawyki tym dłużej będziemy cieszyć się dobrym stanem mięśni i utrzymywać go dzięki ćwiczeniom.
Nawet gdy nie należeliśmy do zbyt aktywnych w młodości warto podejmować regularne ćwiczenia w celu utrzymania masy mięśniowej. W wieku 60-70 lat osłabienie mięśni dotyka 5-13% a po 80 roku życia zanik mięśni dotyka już 11-50% osób 9.
Reasumując aby zmniejszyć ryzyko upadków i złamań należy połączyć aktywność fizyczną z odpowiednim odżywianiem. W utrzymaniu masy mięśniowej, siły i funkcji dużą rolę ogrywa zróżnicowana i zdrowa dieta, odpowiednie nawodnienie, poziom spożycia białek, dostarczanie właściwej ilości kcal, wapnia i witaminy D.
Zalecanym i skutecznym, potwierdzonym naukowo rodzajem aktywności fizycznej przeznaczonej dla osób starszych są specjalnie opracowane sekwencje ćwiczeń tai chi uzupełnianych ćwiczeniami oporowymi np. z taśmami.
Filmy z ćwiczeniami tai chi i ćwiczeniami oporowymi
Zobacz jak ćwiczą w USA, wkrótce nagrania ćwiczenia tai chi na seniorpedia.
Poniżej godne polecenia ćwiczenia z taśmami, Pamiętaj aby wykonywać je kiedy jesteś w dobrej kondycji. W trakcie ćwiczeń z taśmami łatwo utracić równowagę. Wykonuj ruchy tylko w takim zakresie, który nie sprawia bólu, rozpocznij od najsłabszej taśmy.
Źródła:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6322506/figure/afy169F4/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30580819/
[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20392703/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30312372/
[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23247327/
[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30312372/
[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30312372/