Czytam, słucham, oglądam

"Metamorfozy koloru. Czerwony"

ConsensusMED

tagi:
defekty skóry
nadciśnienie tętnicze
lasery w medycynie estetycznej
zamykanie naczyń
makijaż
pielęgnacja, defekty i choroby skóry

Metamorfozy koloru.

 

Czasem nie wiemy dlaczego zwróciliśmy uwagę na urodę napotkanej osoby. Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia a jednak zatrzymuje na sobie wiele spojrzeń. Zawdzięcza to skórze bez skazy – nie możesz znaleźć na niej ani poszerzonych naczynek ani przebarwionych plamek. Taka piękna skóra może być darem natury, ale często jest wynikiem troski i mądrości.

 

 

 

 

Zamykanie naczynek i usuwanie rumienia.

 

Kiedy zachwycamy się kolorem skóry, mówimy o alabastrowej cerze. Jednak czasem cera jest rumiana jak jabłuszko. Rumieni się kiedy jest zbyt ciepło lub zbyt zimno, kiedy się zdenerwujesz, wypijesz lampkę wina, czy po prostu się zmęczysz.

 

Zmiany naczyniowe mogą być wrodzone lub pojawiać się z upływem lat wraz ze zmniejszaniem się elastyczności naczyń krwionośnych. Na powierzchni skóry widoczne są „czerwone” lub „niebieskie” siateczki albo pojedyncze naczynka. Pojawiający się na twarzy rumień znacznie utrudnia życie i zdradza emocje.

 

Nie wierz, że samo przejdzie, a pajączki i rumień znikną! Z czasem może dojść do zaburzeń mikrocyrkulacji krwi i pojawienia się nie tylko problemów estetycznych, ale też zdrowotnych dotyczących szczególnie twarzy, dekoltu. Bo zmiany rumieniowe mogą oznaczać pierwszy stopień trądziku różowatego. Decydując się na zabieg z użyciem promieniowania laserowego lub intensywnego źródła światła skóra przed zabiegiem nie powinna być opalona. Melanina produkowana przez melanocyty pod wpływem oddziaływania promieniowania słonecznego powoduje jej brązowe zabarwienie. Można wykonać wtedy zabieg „zamykania naczyń”, ale jego efekt będzie mniejszy a zabieg będzie wiązał się z ryzykiem oparzenia. Melanina tez pochłonie promieniowanie.

 

Zamykanie naczyń to także skuteczna metoda leczenia pierwszej fazy trądziku różowatego oraz zaczerwienień po bokach szyi – wynikających najczęściej z zaburzeń naczynioruchowych spowodowanych problemami w gospodarce hormonalnej organizmu u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Jeżeli zmiany naczyniowe występują na podłożu chorób skóry przed zabiegami zalecane jest przeprowadzenie leczenia.

 

 

Laser stworzy alabaster

 

Energia świetlna emitowana przez laser jest pochłaniana przez barwnik hemoglobinę znajdujący się we krwi i zamieniana na ciepło. Wysoka temperatura powoduje obkurczenie i zamknięcie naczynka. Dobrze dobrana długość fali, czas trwania impulsu i średnica plamki lasera sprawią, że zabieg będzie skuteczny a skóra wokół naczynka nie zostanie uszkodzona. Tu liczy się doświadczenie wykonującego zabieg oraz jakość urządzenia.

 

IPL

 

Równie skuteczne jak lasery, a w niektórych przypadkach wręcz niezastąpione, są urządzenia IPL (Intense Pulse Light). Skóra jest poddawana działaniu głęboko wnikających impulsów świetlnych oddziałując na „pajączki” i rumień czyli nadmierne czerwienienie się. Dodatkowo ciepło towarzyszące zabiegowi działa odmładzająco skracając włókna kolagenowe. Urządzenia wysokiej jakości muszą posiadać wymienne filtry, pozwalające wybrać konkretną długość światła (większość popularnych IPL emituje tylko jego szerokie spektrum, bez możliwości regulacji). Wysoka jakość sprzętu pozwala znacznie ograniczyć ilość koniecznych zabiegów i minimalizuje ryzyko oparzeń.

 

Zmiany naczyniowe na kończynach dolnych.

 

Choroby układu naczyniowego kończyn dolnych dotykają niemal połowy populacji. Winni? Stres, dieta i siedzący tryb życia.

Większość szpecących zmian możesz usunąć laserem, najczęściej Nd-YAG (neodymowo-jagowym). Doświadczenie w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu tych chorób podpowiada jednak, że nie zawsze laser jest najlepszym rozwiązaniem i wtedy należy rozważyć sklerotyzację czyli zamykanie światła naczyń przez wstrzyknięcie aktywnych substancji, miniflebektomię czyli usuwanie zmienionych chorobowo naczyń poprzez ich przez maleńkie nacięcia w skórze czy wewnątrzżylną obliterację laserową.

 

Aby efekty zabiegów były trwałe niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń postępowania po zabiegowego i zasad profilaktyki.

 

„Czerwone pieprzyki”

 

Na powierzchni skóry często znajdujemy tzw. plamki rubinowe. To łagodne malformacje naczyniowe, które z upływem lat mogą się powiększać. Najczęściej pojawiają się na skórze lub na błonach śluzowych. Warto je usunąć np. laserem CO2 lub laserem do zamykania naczyń.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

ConsensusMED