Czytam, słucham, oglądam
Silne hasło a cyberprzestępca.
Każdego dnia używamy haseł i podwójnych zabezpieczeń aby móc korzystać z aplikacji, bankowości internetowej, platform internetowych, social mediów.
Dla uniknięcia bycia ofiarą przestępcy internetowego istotne jest aby używać silnych haseł w odpowiedni sposób i stosować podwójne zabezpieczenia. Należy tak zarządzać hasłami aby ograniczyć ryzyko ich użycia przez cyberprzestępców.
W tym artykule dowiesz się:
Co to jest podwójne zabezpieczenie.
|
Jak zabezpieczyć swoje dane?
Cyberprzestępstwa są najczęstszą formą dokonywanych przestępstw. Zabezpieczaj dane i informacje o usługach z jakich korzystasz w Internecie. Każde użycie smartfona, tableta, laptopa do bankowości internetowej, zakupów przez Internet czy gdy obsługi mediów społecznościowych łaczy się z ryzykiem kradzieży lub utraty danych oraz uzyskania dostępu przez nieupoważnione osoby do prywatnych informacji znajdujących się w bankowości internetowej i mediach społecznościowych.
Jak utworzyć silne hasło?
Przed kłopotami może nas uchronić silne hasło. Składa się ono z minimum 8 znaków (często wymagane jest 12 znaków), wśród nich wyrazy, znaki specjalne, liczby i wielkie litery. Takie hasło trudno zapamiętać, ale oszuści nie będą mieć prostego zadania aby je przejąć.
Treść hasła powinna składać się z dwóch, trzech całkowicie przypadkowych słów, na przykład kwiatek zielony pies. Dla wzmocnienia hasła najlepiej połączyć je ze wspomnianymi symbolami i cyframi. Użyte słowa muszą być dla Ciebie łatwe dla zapamiętania, ale nie używaj tych, które publikujesz na mediach społecznościowych jak np. imię zwierzęcia lub wnuka czy nazwa sąsiedniej ulicy. Cyberprzestępcy wiele o Tobie wiedzą i takie słowa są dla nich proste do odgadnięcia, często znajdują się w formularzach informacyjnych. Słabe hasła zawierają imiona członków najbliższej rodziny, zwierząt domowych, miejsca lub daty urodzenia. Jeżeli korzystasz z takich wyrazów w hasłach, zmień je proszę. Słabe hasło to np. 2345 maj, GrybowPowstancow, Patrycja0708…
Jak chronić hasło?
Do różnych kont należy używać różnych haseł. Hakerzy czyli cyberprzestępcy są w stanie szybko rozpoznać Twoje słabo hasło na jednym koncie i sprawdzić czy działa na wszystkich innych. Używając w wielu miejscach tego samego hasła postępujesz jakbyś używał tego samego klucza do wielu mieszkań i jeszcze miał na breloczku napisane adresy.
Gdy ma się kilka haseł trudno je zapamiętać i konieczne jest ich zapisanie. Rób to w taki sposób aby osoba trzecia nie potrafiła ich odczytać. Gdy nie chcesz mieć zeszytu do zapisywania haseł możesz skorzystać z menagera haseł.
Czym jest menager haseł.
Wielu z nas używa go nieświadomie. Wiele menagerów haseł jest wbudowane w wyszukiwarki internetowe, smartfony i tablety. Może zauważyłeś, że kiedy logujesz się na konto w Internecie to twoja wyszukiwarka pyta się czy zapamiętać twoje hasło? Dzięki temu hasła są automatycznie zapisywane a później wpisywane na niektórych kontach i urządzeniach. Gdy tylko Ty korzystasz z urządzenia takie zapisywanie haseł jest bezpieczne.
Możesz też wykorzystać menagera haseł dostępnego w postaci aplikacji. Jednak wcześniej sprawdź jego oceny.
Używaj bardzo mocnego hasła dla swojego menadżera zadań i zapisz go w bezpiecznym miejscu.
Co to jest podwójne zabezpieczenie.
Aby korzystanie z menagera haseł było bezpieczne powinieneś włączyć na nim podwójne zabezpieczenie haseł. Jeśli używasz aplikacji lub wyszukiwarki dbaj o to aby były one regularnie aktualizowane.
Podwójne zabezpieczenie to sposób na potwierdzenie, że jesteś osobą upoważnioną do korzystania z hasła. To szczególnie ważne w bankowości internetowej oraz w mediach społecznościowych. Podwójne zabezpieczenie najczęściej polega na konieczności podania kodu otrzymanego za pomocą sms wysłanego na podany przez Ciebie numer telefonu. Podwójne zabezpieczenie nie zawsze jest dostępne lub wymaga włączenia w ustawieniach bezpieczeństwa.