Czytam, słucham, oglądam

"Silne hasło. Sposób na cyberprzestępcę."

Seniorpedia

tagi:
cyfryzacja życia
cyberprzestępczość
cyberbezpieczeństwo

Silne hasło a cyberprzestępca.

 

Każdego dnia używamy haseł i podwójnych zabezpieczeń aby móc korzystać z aplikacji, bankowości internetowej, platform internetowych, social mediów.

 

Dla uniknięcia bycia ofiarą przestępcy internetowego istotne jest aby używać silnych haseł w odpowiedni sposób i stosować podwójne zabezpieczenia. Należy tak zarządzać hasłami aby ograniczyć ryzyko ich użycia przez cyberprzestępców.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

Jak zabezpieczyć swoje dane?

Jak utworzyć silne hasło?

Jak chronić hasło?

Czym jest menager haseł.

Co to jest podwójne zabezpieczenie.

 

 

Jak zabezpieczyć swoje dane?

 

Cyberprzestępstwa są najczęstszą formą dokonywanych przestępstw. Zabezpieczaj dane i informacje o usługach z jakich korzystasz w Internecie. Każde użycie smartfona, tableta, laptopa do bankowości internetowej, zakupów przez Internet czy gdy obsługi mediów społecznościowych łaczy się z ryzykiem kradzieży lub utraty danych oraz uzyskania dostępu przez nieupoważnione osoby do prywatnych informacji znajdujących się w bankowości internetowej i mediach społecznościowych.

 

Jak utworzyć silne hasło?

 

Przed kłopotami może nas uchronić silne hasło. Składa się ono z minimum 8 znaków (często wymagane jest 12 znaków), wśród nich wyrazy, znaki specjalne, liczby i wielkie litery. Takie hasło trudno zapamiętać, ale oszuści nie będą mieć prostego zadania aby je przejąć.

Treść hasła powinna składać się z dwóch, trzech całkowicie przypadkowych słów, na przykład kwiatek zielony pies. Dla wzmocnienia hasła najlepiej połączyć je ze wspomnianymi symbolami i cyframi. Użyte słowa muszą być dla Ciebie łatwe dla zapamiętania, ale nie używaj tych, które publikujesz na mediach społecznościowych jak np. imię zwierzęcia lub wnuka czy nazwa sąsiedniej ulicy. Cyberprzestępcy wiele o Tobie wiedzą i takie słowa są dla nich proste do odgadnięcia, często znajdują się w formularzach informacyjnych. Słabe hasła zawierają imiona członków najbliższej rodziny, zwierząt domowych, miejsca lub daty urodzenia. Jeżeli korzystasz z takich wyrazów w hasłach, zmień je proszę. Słabe hasło to np. 2345 maj, GrybowPowstancow, Patrycja0708…

 

Jak chronić hasło?

 

Do różnych kont należy używać różnych haseł. Hakerzy czyli cyberprzestępcy są w stanie szybko rozpoznać Twoje słabo hasło na jednym koncie i sprawdzić czy działa na wszystkich innych. Używając w wielu miejscach tego samego hasła postępujesz jakbyś używał tego samego klucza do wielu mieszkań i jeszcze miał na breloczku napisane adresy.

 

Gdy ma się kilka haseł trudno je zapamiętać i konieczne jest ich zapisanie. Rób to w taki sposób aby osoba trzecia nie potrafiła ich odczytać. Gdy nie chcesz mieć zeszytu do zapisywania haseł możesz skorzystać z menagera haseł.

 

 

Czym jest menager haseł.

 

Wielu z nas używa go nieświadomie. Wiele menagerów haseł jest wbudowane w wyszukiwarki internetowe, smartfony i tablety. Może zauważyłeś, że kiedy logujesz się na konto w Internecie to twoja wyszukiwarka pyta się czy zapamiętać twoje hasło? Dzięki temu hasła są automatycznie zapisywane a później wpisywane na niektórych kontach i urządzeniach. Gdy tylko Ty korzystasz z urządzenia takie zapisywanie haseł jest bezpieczne.

Możesz też wykorzystać menagera haseł dostępnego w postaci aplikacji. Jednak wcześniej sprawdź jego oceny.

 

Używaj bardzo mocnego hasła dla swojego menadżera zadań i zapisz go w bezpiecznym miejscu.

 

Co to jest podwójne zabezpieczenie.

 

Aby korzystanie z menagera haseł było bezpieczne powinieneś włączyć na nim podwójne zabezpieczenie haseł. Jeśli używasz aplikacji lub wyszukiwarki dbaj o to aby były one regularnie aktualizowane.

 

Podwójne zabezpieczenie to sposób na potwierdzenie, że jesteś osobą upoważnioną do korzystania z hasła. To szczególnie ważne w bankowości internetowej oraz w mediach społecznościowych. Podwójne zabezpieczenie najczęściej polega na konieczności podania kodu otrzymanego za pomocą sms wysłanego na podany przez Ciebie numer telefonu. Podwójne zabezpieczenie nie zawsze jest dostępne lub wymaga włączenia w ustawieniach bezpieczeństwa.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Seniorpedia

Strona internetowa służąca ogromną bazą informacji dla seniora . Oraz zawierająca części funkcjonalne tj Wydarzenia (na żywo i online) , Chętnie pomagam ( wolontariat senioralny i młodzieżowy) , Pomoc wzajemną (poszukiwanie towarzysza) , Proszę o pomoc ( zgłoszenie prośby o udzielenie pomocy )