Czytam, słucham, oglądam

"Ćwicz połączenie się z przyrodą"

''Charaktery''

tagi:
depresja
leczniczy kontakt z naturą
lecznicza moc natury
zdrowiej z naturą

Ćwicz połączenie się z przyrodą.

 

Zmysły:

 

1. Znajdź w lesie szyszkę, liść, patyk.. Przypatruj im się z bliska. Zauważ kształty, kolory, odcienie, fakturę, drobne szczegóły.

 

2. Zbadaj swój obiekt dotykiem. Dotknij go dłonią, policzkiem, ustami, czołem. Zauważ, jaką ma powierzchnię, jaki ciężar. A teraz poszukaj innych obiektów, które dają  wrażenie: miękkości, twardości, chropowatości, gładkości, ciepła, zimna, ciężkości, lekkości. Zwróć twarz do słońca, odczuj ciepło promieni i ruch powietrza na skórze.

 

3. Zamknij oczy. Co słyszysz? Zwróć uwagę na wysokość dźwięków, ich dynamikę. Czy Twoja uwaga przeskakuje z  jednego dźwięku na inny? A teraz weź patyk, kamień lub garść suchych liści i sprawdź, jakie dźwięki możesz z nich wydobyć.

 

4. Zamknij oczy i zwróć uwagę na zapachy, które odczuwasz. A następnie sprawdź, jak pachną ściółka, kora, liść,rozgniecione igliwie, mech.

 

5.  Znajdź zielony liść, posmakuj jego mały fragment. Nie zjadaj go, tylko posmakuj, a następnie wypluj. A potem liść innej rośliny, kawałek kory. Jak smakują? 

 

W doświadczaniu zmysłowym przyrody warto zawiesić swoje nastawienia i oceny.

 

Kategorie: ładne, brzydkie, przyjemne, nieprzyjemne mogą przeszkadzać w otwarciu się na bogactwo doznań. Badaj i doświadczaj, wchodząc w pełny kontakt z tym, co wokół Ciebie.

 

Uważny obserwator

 

Znajdź miejsce w lesie, parku, na łące, gdzie możesz wygodnie usiąść. Zwróć uwagę na swoje ciało: jak oddychasz, jak odczuwasz kontakt z podłożem. A następnie przez kilkanaście minut obserwuj i rejestruj wszelkie doznania zmysłowe. Zauważ to, co znajduje się blisko Ciebie. Przenieś wzrok na to, co dalej i bardzo daleko. Wnikliwie badaj wzrokiem różne obiekty. Zwróć uwagę na dźwięki, zapachy, jakie do Ciebie docierają. 

 

Rozmowa z drzewem

 

Wybierz drzewo, z którym chcesz się spotkać. Dotknij jego kory, powąchaj, jak pachnie. Spójrz na jego koronę, na korzenie. Szeptem podziel się z nim swoją historią. Powiedz, jak masz na imię, z czym przychodzisz w to miejsce. A może masz jakieś pytania, na które szukasz odpowiedzi? Posłuchaj, czy jesteś w stanie usłyszeć w sobie głos drzewa. Może ono też ma do opowiedzenia jakąś historię? A może usłyszysz odpowiedź na pytania, które zadałeś(-aś). Na koniec pobądź z drzewem w ciszy.

 

Chmury są Twoim nauczycielem

 

Połóż się na trawie, ściółce, piasku w taki sposób, by móc wpatrywać się w chmury na niebie. Wybierz jedną z ich i zaobserwuj, jaki ma kształt, wielkość, kolor i odcienie. A następnie zwróć uwagę, jak się zmienia. Gdy jesteś w kontakcie z chmurą, zadaj jej pytanie: Czego możesz mnie nauczyć? Jaka lekcja płynie z tego kontaktu dla mojego życia?

 


 

Źródło

„Charaktery” nr 5 /2021, tytuł art. „Jesteśmy cząstka przyrody”, autor: Ryszard Kulik, strona 15-18

dr RYSZARD KULIK Doktor psychologii. Trener, aktywista ekologiczny. Autor książek i artykułów, m.in.: Odkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii, Jak kształtować postawy proekologiczne. Człowiek wobec natury. Psychologia ochrony przyrody.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

''Charaktery''

Charaktery to najstarszy w Polsce magazyn popularyzujący wiedzę psychologiczną – wydawany już od 1997 roku! Naszym celem jest przekazywanie czytelnikom wiedzy na temat psychologii w życiu codziennym i wspólne odkrywanie meandrów umysłu.