Uczę się
Tai Chi tydzień 1, zestaw ćwiczeń
Ćwiczenie 3
ODDYCHANIE RDZENIEM KRĘGOWYM
Pozycja wyjściowa
Ustaw stopy na szerokość ramion i przyjmij wygodną postawę. Przyjmuj kręgosłupem na zmianę dwie pozycje. Jedna przypomina łuk, druga literę C.
Aby przyjąć pozycję kręgosłupa przypominającą łuk
wraz z wdechem unieś mostek i klatkę piersiową do przodu ku górze, unieś delikatnie podbródek i wyprostuj cały kręgosłup także w odcinku szyjnym.
Następnie wypnij w łagodny łuk dolną część pleców i podwiń nieco biodra. Wykonując ten ruch, opuść obie łopatki lekko w dół, unosząc jednocześnie ręce na wysokość barków z dłońmi skierowanymi do przodu.
Poczuj rozciąganie przedniej części ciała, ale nie przekraczaj 70% możliwego dla Ciebie zakresu ruchu, nie rozciągaj się zbyt mocno i nie obciążaj pleców.
Wykonując ruchy wyobraź sobie każdy z 33 kręgów w kręgosłupie i skieruj intencję aby poprawione poprzez ruch krążenie wypełniło je i otaczające tkanki energią, tlenem i odżywczymi składnikami.
Jeśli poruszasz się bardzo powoli a nie potrafisz tak wolno i głęboko oddychać wróć do naturalnego oddechu niezależnego od ruchu i skup się uważnym ruchu, na wydłużeniu i rozluźnieniu kręgosłupa, żeber i tułowia.
Teraz wygnij kręgosłup w kształt litery C.
Wraz z wydechem opuść ramiona, zbliż łokcie i nadgarstki ku sobie i lekko pochyl podbródek w dół, jednocześnie uwypuklając całe plecy jak żółw.
Poczuj jak kręgosłup, szyja i kość ogonowa rozciągają się i wydłużają. Wykonując ruch wyobraź sobie każdy z 33 kręgów w kręgosłupie i skieruj intencję aby poprawione poprzez ruch krążenie wypełniło energią, tlenem i odżywczymi składnikami tkanki mięśnie, więzadła, ścięgna, powięź, nerwy i same kości kręgosłupa.
Gdy oba ruchy staną się dla ciebie komfortowe, poruszaj się tam i z powrotem w wolnym tempie od jednego kształtu do drugiego, rozciągając i rozluźniając przód i tył ciała.
Wyginaj i zginaj kręgosłup 6 lub 9 razy.
Wykonaj to ćwiczenie w pozycji siedzącej ale zawsze bądź świadom całego ciała i odczuwaj stopy na podłożu