Czytam, słucham, oglądam

"Posłuchaj Muzykoterpii"

Muzyka I Taniec Młodości

tagi:
muzykoterapia
muzyka relaksacyjna
muzykoterapia

„Muzyka i rytm znajdują drogę do najbardziej tajemnych miejsc naszej duszy”

Platon

Miejsce na muzykoterapię na Seniorpedia jest istotne. To fascynujące jak dźwięki wpływają na nasze zdrowie i życie. Będziemy rozwijać tę tematykę zarówno spojrzeniem muzyków, jak i socjologów i medyków. Dzisiaj wstęp na podstawie tekstu dr Katarzyny M. Wyrzykowskiej.

Muzyka ma ogromny wpływ na nasz nastrój. Rozwija naszą wrażliwość artystyczną i estetyczną, ale też wspomaga procesy uczenia się, szczególnie zwiększa efektywność uczenia się języków obcych; pozytywnie wpływa na wyniki osiągane w nauce przedmiotów ścisłych, wspomaga pamięć i koncentrację.

Sam Albert Einstein powiadał, że granie na skrzypcach jest jedną z największych radości jakich dostarcza mu życie. Czy muzyka wpłynęła na geniusz Einsteina? Z pewnością miała na niego ogromny wpływ. Albert Einstein uwielbiał grę na skrzypcach i był wielkim fanem muzyki Mozarta. To właśnie muzyka klasyczna jest obecnie  podstawą wielu badań naukowych na temat oddziaływania muzyki na człowieka.

Muzyka ma wiele zastosowań, od zawsze pełniła bardzo ważną rolę w życiu człowieka zaczynając od funkcji sakralnych, kończąc na rozrywkowych. Jednak coraz szerzej mówi się o jej funkcji terapeutycznej i wspomagającej w profilaktyce zdrowia człowieka.

Muzyka ma coraz bardziej dostrzegalne zastosowanie w medycynie.

Muzykoterapia bazuje na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na człowieka, posiada szerokie zastosowanie w  m.in. w psychiatrii, kardiologii, rehabilitacji, geriatrii, chirurgii, położnictwie, opiece paliatywnej, stomatologii. Można ją wykorzystywać w lecznictwie szpitalnym, ambulatoryjnym lub sanatoryjnym. Stosowana jest głównie jako dodatkowa forma pomocy dla pacjenta, wspomagająca jego leczenie, jest bezinwazyjna  i nie niesie za sobą skutków ubocznych. Korzystny wpływ muzykoterapii obserwuje również w onkologii. Stosowana jest ona w celu zmniejszenia stresu, łagodzenia bólu, nudności i depresji. Dostarcza pozytywnych wrażeń pacjentowi, daje mu możliwość wyrażenia własnych emocji i obniża poziom przeżywanego przez niego lęku. Bardzo szerokie zastosowanie muzykoterapia posiada w leczeniu zaburzeń nerwicowych i schizofrenii. Poprzez swoje terapeutyczne oddziaływanie wspomaga w poprawie zdolności komunikacyjnych pacjentów, wyrażaniu i przekazywaniu własnych emocji, zwiększa zainteresowanie osoby chorych światem zewnętrznym. U osób starszych jest metodą wspomagającą w zapobieganiu depresji, osłabieniu pamięci. Muzyka ma terapeutyczną moc również na oddziałach neonatologicznych. Wpływa na wzrost poziomu nasycenia tlenem,  normalizuje częstość akcji bicia serca, wycisza małych pacjentów. Muzyka nie tylko wpływa na narodzone dziecko, ale również na płód, a sam moment porodu z wykorzystaniem muzykoterapii przebiega sprawniej i jest mniej stresujący. Muzyka może także pomóc w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu. Pobudzając czynności mózgu, może poprawiać sprawność ruchową i mowę u pacjentów. Muzyka  wykorzystywana jest w gabinetach stomatologicznych, zwana jest jako terapia akustyczno-wibracyjna  Musica Medica, pomaga ona w obniżenia poziomu odczuwanego lęku przez pacjenta podczas trwania zabiegu. 

Ma zastosowanie w wielu obszarach naszego życia a jej terapeutyczna moc jest coraz bardziej dostrzegalna przez specjalistów.  Muzyka w mniejszym lub większym stopniu jest obecna w naszym życiu, oddziałuje na nas.

Muzyka nas łączy, dzieli, inspiruje, wprowadza w stan nostalgii lub pobudzenia, poprawia nasz nastrój, wycisza, likwiduje lęki i niepokoje, relaksuje, odpręża. Ma dla nas całe spektrum zastosowań. Ważne jest żeby  czerpać z muzyki przede wszystkim przyjemność.

Zostaw recenzję

Nie przydatne
Bardzo przydatne

Muzyka I Taniec Młodości

Muzyka I Taniec Młodości